Magamról

Saját fotó
Budapest, Hungary
Kedves Olvasó! Jelenleg kisbabáimmal szabadságon vagyok, csak ritkán tudok válaszolni a levelekre! Sürgős esetben fordulj(on) azonnal személyesen szakemberhez. Meleg szívvel ajánlom kollégáimat a Budapest Dental Fogászaton: www.budapestdental.hu Dr. Pattogató Rita a nevem, 1997-ben végeztem a SOTE Fogorvostudományi Karán. Először Fog- és Szájbetegségekből, majd Konzerváló Fogászat és Fogpótlástan szakirányból szereztem szakvizsgát. Jelenleg Fogszabályozás rezidens vagyok, azaz ebben a szakirányban tanulok tovább. Szeretem a szakmámat és az embereket, szívesen segítek fogas kérdésekben, ha épp az adott kérdésre tudom a választ (sajnos nem tudom mindenre...). Nem célja ennek a weboldalnak, hogy más fogorvosok munkáiról véleményt alkossak, az ilyen jellegű levelekre nem válaszolok. Elsősorban abban szeretnék segíteni, hogy biztonságosabb érzés legyen elkezdeni egy fogászati kezelést. Úgy vettem észre, több információ birtokában a betegek bátrabban ülnek be a fogorvosi székbe, könnyebb és gyorsabb lesz a kezelés. Manapság olyan komoly a technikai fejlődés a fogászat területén, hogy szerintem érdemes több infót beszerezni a biztonságos döntéshez.

2013. január 31., csütörtök

Fogsorok összehasonlítása

"Nagyon őrölők, hogy erre a weboldalra bukkantam. Évek óta ínysorvadással szenvedek. 2009-ben készült el a (felső 6 tagú) porcelánhíd rejtett elhorgonyzású kivehető fogpótlással. Most kiderült, hogy a 11 és 21-es fogat el kell távolítani mivel kevés szövet tartja. Az egyik fogászati rendelőbe a javaslat a következő volt: ki kell húzni a bal 11-es-21-22-es is .Maradna a 13 -23- erre készítenének egy hidat hátsó esztétikus kivehető pótlással. A második rendelőbe javaslat (a 11-és 21-es kihúzni a 22-es még tartja valamennyi szövet) és teleszopós kivehető fogsort javasoltak. Kérdésem, hogy melyik változat lenne a legmegfelelőbb, illetve a megmaradt fogaim számára a legkímélőbb megoldás. Kérem szíves segítségét hogy Ön szerint melyik a legjobb megoldás a híd kivehető pótlással illetve a teleszopós megoldás. Nagyon várom válaszát és előre is köszönöm: K. Judit" 

Kedves K. Judit,

Sajnos röntgen és szájvizsgálat nélkül kérdésére lehetetlen jól válaszolni, sajnos nem tudom megmondani, hogy melyik az Ön esetében az Önnek leginkább megfelelő megoldás.

Mindkét fogpótlás típusnak megvan a maga helye, az egyik szituációban és páciensnél az egyik a legjobb, míg a másiknál a másik.
Így a különböző fogpótlások előnyeit és hátrányait tudom leírni, bízom benne, hogy ez is segtíséget jelent Önnek.

Kombinált kivehető pótlás (híd + kivehető fogsor) - előnyök:
    • a front rész fix, így mindig esztétikus, akkor is ha nincs bent a kivehető rész – csiszoláskor kevesebb foganyagot kell eltávolítani (hiszen csak egy korona kerül rá, nem úgy, mint a teleszkóposnál) 
    • a kivehető rész fémvázas, ez redukálható, azaz nem teríti be az egész szájpadlást
    • könnyebb lehet megszokni. 
Teleszkópos fogsor - előnyök:
    • Amennyiben a maradófogak száma összesen 2, ebben az esetben a legkedvezőbb statikai feltételekkel teleszkópos fogsor készíthető. A kombinált fogpótlás a teherviselést nagy mértékben a szemfogakra viszi, ez hamarabb károsíthatja a maradó fogak fogágyát, mint a teleszkópos rendszer. 
    • A teleszkópkoronákon keresztül az erő a fog tengelyével párhuzamosan éri a fogat, emellett mivel a teleszkópos fogsor kiterjesztése nagy felszínen felhasználja a nyálkahártya csont alapzatot, így a fogakra jutó erő végeredményben jóval kisebb, azaz a fogágyat ez a tipusú fogpótlás nem károsítja. 
Kombinált fogsor - hátrány:
    • Ez csak akkor jelentkezhet, ha a tervezés nem volt megfelelő és statikailag a megmaradt fogak túlterhelődnek, ami a fogak fogágyát károsítja és a fogpótlás életidejét rövidíti. 
Teleszkópos fogsor hátrány:
    • a maradófogakat jobban le kell csiszolni, hiszen 2 korona illetve a fogsor kerül rájuk (primer és teleszkóp koronák) 
    • ez sok esetben a fogak gyökérkezelésének szükségességét vonja maga után. – amennyiben kedvezőtlenek az anatómiai feltételek (eleve előre álló fogak), illetve nem megfelelő a csiszolás, a fogsor nem lesz megfelelően esztétikus, ami azzal járhat, hogy a teleszkópkoronáknál a fogak jobban előre állhatnak. A teleszkópos fogsor készítése az egyik legtöbb kihívással járó fogorvosi feladat. Megfelelő szakértelem és megfelelő tervezés esetén azonban ilyen hiba nem jelentkezik. 
    • a fogsor része szinte nem különbözik a teljes fogsortól, így a műanyag szájpadrész az egész szájpadlást betakarja, ennek megszokási nehézségei lehetnek. 
    • a teleszkópkoronák súrlódási ereje idővel csökken, így a fogsor helyben tartására a kikopott teleszkópkoronák egyre kevésbé képesek. Amennyiben a teleszkópkorona (primer és szekunder) arany ötvözetből készül, a súrlódási felszín újra aktiválható, ezzel a teleszkópkorona tartása ismét helyre állítható. Az arany ötvözettel készült teleszkópos fogsor azonban sajnos nagyon nagyon drága, ár – érték arányban az ilyen teleszkópos fogsor végeredményben a legtöbb esetben nem kifizetődő. 

2013. január 22., kedd

Fájdalmas íny lila és vörös foltokkal

"Még soha sem tapasztalt ínyproblémám van.Az egész ínyem alul felül kívül belül elvan színeződve vörös és lila foltok vannak rajta és duzzadt is.
Emellett még a nyelvem is és a szájpadlásom is fáj valamint a fogaim is érzékenyek. De igazából az ínyem fáj. Először azt hittem hogy a csipsz okozza a fájdalmat mert sokszor előfordult hogy kicsípte felsértette és fájt 1-2 napig.De ez a fájdalom már 4.napja tart. Mellesleg a leheletem is bűzös lett.
Tegnap vettem rá Corsodyl szájvizet és meridol fogkrémet.Reményeim szerint ez segíteni fog.Bár így egy este és egy nap elteltével még nem érzek javulást.Lehet hogy ínygyulladásról van szó? Én nagyon félek a fogorvosoktól többek közt pánikbeteg is vagyok így pillanatokon belül rosszul tudok lenni a rendelőben.
Tudna esetleg valamit ajánlani amivel helyrehozhatom ezt az állapotot vagy ez a Corsodyl segíteni fog? Vagy esetleg egy fogorvos mit tud ilyen esetben csinálni? Mert én nem engedném hogy így hozzányúljon akár a számhoz is. Az igazság az hogy van egy lukas rágófogam amit már húzni kellene mert a fele letört de még nem volt lelkierőm.....Szüléseim óta egyfolytában romlanak a fogaim sorra. Már 3-at kihúztak. Porladnak, evés közben a fogaim darabjait eszem. Úgy tudom amíg "gyulladásban" van az íny addig nem is húznak fogat. Rendszeresen mosom a fogaim szájvizet is használok és mégis így jártam pedig soha nem történt velem ilyen. Előre is köszönöm segítségét válaszát Gabriella" 

Kedves Gabriella,

Köszönöm bizalmát, hogy panaszaival hozzám fordult.

Látatlanban csak tippelni tudok, de a leírtak alapján úgy tűnik, talán valamilyen vírusos vagy bakteriális száj fertőzése van, azaz most nem egy foggal vagy külön az ínnyel van baj, hanem a teljes száj nyálkahártya érintett ezzel a fertőzéssel.
A Corsodyl fertőtlenítő hatású, így ebben az esetben hasznos segítség lehet, de mindenképp azt javaslom, forduljon mihamarabb fogorvoshoz, hogy ha esetleg bakteriális fertőzés, akkor antibiotikumra is szüksége lehet.
Ilyen állapotban ne aggódjon, lyukas fog vagy egyéb kezelése a fertőzés mellett nem lehetséges, először a fertőzést kell megoldani.
Nagy valószínűséggel a szájfertőtlenítés mellett fogínykezelést, szájhigiéniai kezeléseket is ajánlani fognak. A szájhigiéniai kezelés alap esetben fogkő leszedésből áll, ez gyulladt íny mellett valóban kellemetlen lehet, de a gyulladás megszüntetéséhez szükség van rá. Érzéstelenítésben is végezhető, így nem kell aggódnia a fájdalomtól. Igaz, amennyiben a fogkő-eltávolítást érzéstelenítésben kéri, úgy több kezelésre számíthat.

Ha a szájnyálkahártya meggyógyul, akkor lehet a fogak problémáival is foglalkozni, érdemes a menthetőt tömésekkel megmenteni, akkor nem fognak letöredezni.

Jó hatású a fertőzés leküzdésében a Corsodyl mellett nagyobb adag C vitamin szedése, illetve ALOE VERA tartalmú fogkrém (természetgyógyász boltban, pl. Forever Bright Aloe Vera toothgel) használata, de önmagukban ezek a szere, fogorvosi segítség nélkül nem lesznek hatásosak.

Speciálisan a szájfertőzés problémájával a Semmelweis Egyetem Parodontológiai és Szájbeteg Klinikáján foglalkoznak (Bp. Szentkirályi u 47 9. ker) ők biztosan célzottan tudnak segíteni a fertőzés leküzdésében.

Mielöbbi gyógyulást kívánok, Üdvözlettel, Dr. Pattogató Rita

2013. január 7., hétfő

Letöredező fogak 27 évesen?


„Milyen modszert, vitamint, fogkremet...tudnanak adni a fog erositesere. Ugyanis 27 eves letemre, toredeznek le a fogaim, valamint a tetejuk nagyon atlatszo, vekony. Pedig mindig is nagy gondot forditottam fogaim apolasara, ami regen annyiban kimerult, hogy napi 2-szer megmostam, de az elmult par evben (miota bejottek ezek az uj szajvizek, fogkremek...) mindenfele dolgot hasznalok, ugyanis masik nagy problemam a foginyverzes, ami tudom, hogy a fogak elvesztesevel is jarhat. Elegge tartok ettol, ugyhogy nem mosom erosen a fogam, direkt inybarat fogkefet hasznalok, szajvizet inyproblemakra napi szinten, de mint mindennel ezzel is az a baj, hogy nincs egy olyan fogkrem vagy szajviz, ami minden problemara jo, mert nekem toredeznek a fogaim , nagyon-nagyon erzekenyek (amire Sensydone fogkremet hasznalok evek ota, nem sok sikerrel) es meg az inyem is verzekeny. Tudom, biztos azt irjak, hogy forduljak fogorvoshoz, de kulfoldon elek es itt szamomra megfizethetetlen. Azt meg megjegyeznem, hogy alul , hatul szinte az osszes fogam be van tomve, de neha ugy erzem meg azok is erzekenyek. Viszont a toredezes elol levo fogakon fordul elo. Tudnanak valamilyen vitamint, fogkremet (amit otthonrol betudok szerezni ) ajanlani a problemaimra? Ugy tudom a K vitamin erositi a fogakat. Jol tudom? Valaszukat elore is koszonom!” 

A fogak szerkezetére belső módon, azaz vitaminokkal, ásványi anyagokkal addig lehet hatni, míg azok a csonton belül voltak, csíra állapotban, azaz kisgyermekkorban.

A fogak áttörése után a belső vitaminos támogatás már nem hat kifejezetten a fogakra, maximum az egész szervezetet, illetve a szájban az íny védekező képességét segítheti. Az erős töredezés hátterében lehet valamilyen genetikai hiba a zománc vagy a dentin fejlődése során, de ezek megerősítésére, én úgy tudom,  nincs nagy lehetőség.

A fluoridos fogkrémek, az Elmex zselé (magas fluorid tartalmú fogkrém, hetente egyszer) segítenek, hogy a zománc anyagába fluorid épüljön be, a természetesen jelenlevő hidroxil-apatit nevű anyag mellett ezáltal fluorid-apatitot is fog tartalmazni a zománc, mely keményebb anyag az eredeti hidroxilapatitnál.

Érthetetlen letöredezést okozhatnak még különböző harapási rendellenességek, például mélyharapás.

Nem írta, hogy mennyi idős, de a korral a front fogak kopása egyébként is „normális” jelenség, a komoly letöredezés hátterében azonban mindenképp érdemes a harapást megvizsgálni.
Persze ha kiderítettük, hogy igen, mélyharapás áll a háttérben, akkor jön a neheze, ezt hogyan lehet kezelni. A harapás emelés nagyon bonyolult fogszabályozási, fogpótlástani feladat, érdemes mérlegelni az előnyöket és hátrányokat, a beavatkozás nehézségeit és a várható eredményeket – ezek nincsenek mindig arányban. A fogínyvérzés hátterében ínygyulladás áll.

Sajnos valóban sok szájvíz van a piacon, izgalmas ígéretekkel. Nincs is velük hiba, csakhogy amennyiben már vastagabb lepedék, vagy fogkő van a fognyakon, esetleg az íny alatt, akkor abban a lepedékben a szájvíz antibakteriális hatása már nem elegendő. Ezek a szerek mind nagyon hatásosak abban, hogy ha a fogak tökéletesen le vannak simára pucolva, akkor alkalmazásuk után sokkal lassabban alakul ki újabb plakk, mivel a kezdődő lepedék baktériumokat valóban elöli.

A már kialakult vastagabb dolgok mélyére, ahol a legagresszívabb bacik vannak, sajnos nem jut el. A plakk, vagy lepedék mélyén ugyanis olyan baktériumok vannak, melyek az ínyszövetbe invazív módon be tudnak hatolni és ott gyulladást tudnak elindítani.

Mindenképp javasolt tehát, hogy forduljon időnként professzionális fogtisztításért fogorvos vagy dentalhigiénikus kollégához! A Sensodyne fogkrém egyébként nagyon jó, de elsősorban az érzékeny fognyakakra hatásos. Egyik ígygyulladás elleni fogkrém sem hat megfelelően, amennyiben gyulladást okozó bacik vannak az íny alatt, mellett.

Remélem segítik Önt a fenti információk, üdvözlettel, dr. Pattogató Rita