"Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni:
- A BelleGlass® technika milyen élettartamú megoldás? (látom, hogy 2 év garanciát adnak, de mennyi ideig tart ki a tapasztalatok szerint?)
- Ha a fenti megoldás már nem funkcionál megfelelően, akkor mik a további lépések?
- Létezik-e zirkonium alapú megoldás a csiszolás nélküli fémmentes fogpótlásra? Üdv, Géza"
Kedves Géza,
A csiszolás nélküli fogpótlás tartóssága függ:
- foghiány távolsága – minél kisebb távolságot kell áthidalni annál jobb, 1 cm a maximális távolság
- harapás típusa (rendellenes harapási helyzet, erős masseter rágás kedvezőtlenebb)
- fogakba elkészíthető kazetták kiterjesztésének lehetőségei (függ az eredeti szuvasodás méretétől, a fog formájától, méretétől)
- Páciens higiéniai szokásai, fogpótlás tisztításának alapossága és rendszeressége
A fentiek alapján nem lehet fix időtartamot mondani a kihordásra, van olyan betegünk, akinek 2 éven belül a pótlás eltört, ebben az esetben a Belleglass pótlás árát beszámítottuk egy 3 tagú klasszikus híd árába, mivel statikailag a Belle Glass híd sajnos nem volt megfelelő.
Van olyan Páciens akinek kb. 3 – 4 év közt cseréljük, de ő ezzel meg van elégedve, hiszen nem veszt több foganyagot, el tudja fogadni, hogy ez az anyag és technika ennyit bír, számára a foganyag a legfontosabb.
Van olyan Páciensünk, akinek több mint 5 éve szájban van és semmilyen probléma nincs a pótlással.
Cirkon anyagból (Prettau cirkon) készülhet csiszolás nélküli fogpótlás. Ilyenkor az egész fogpótlás cirkonból van (nincs porcelán leplezés). Ennek előnye, hogy a cirkon nem törik el a hídtestnél, hátránya viszont, hogy a fogszínt porcelán leplezés nélkül nem lehet olyan szépen reprodukálni, mint a BelleGlass anyaggal (a cirkon önmagában nem fényáteresztő), vagy egy normál cirkon híddal, ahol van elegendő hely a porcelán leplezésre is.
Szintén hátránya, hogy árban a Belleglass áránál drágább (egységenként a BelleGlass 35.000 Ft, míg a Prettau cirkon 52.000 Ft/tag; a normál csiszolás nélküli híd 3 tagú). Budapest Dental Fogászati árakról van szó.
A csiszolás nélküli pótlás tervezésénél az első pontban felsorolt szempontokat alaposan át kell vizsgálni, így néhány esetben eleve kizáródik a csiszolás nélküli fogpótlás lehetősége (pl. túl hosszú a távolság a foghiány helyén).
Az alapos tervezés ellenére is pár százalékban előfordul, hogy a fogpótlás mégsem működik, statikailag erősebb elhorgonyzású fogpótlásra van szükség.
Ebben az esetben a szituációtól függően több verzió lehetséges:
- a kazetták helyét esztétikus tömőanyaggal tömjük meg (normál tömés készül), így a pillérfogakba készült kavitás egyszerűen helyreállítható, majd a foghiányt (amennyiben erre minden szempontból van lehetőség) implantátummal pótoljuk. Ez lényegében a csiszolás nélküli fogpótlás legnagyobb előnye, az eredeti állapot aránylag könnyen és egyszerűen helyreállítható. Implantátum versus csiszolás nélküli híd témában bővebben itt.
- a pillérfogak vállas előkészítése után koronákkal elhorgonyzott hídpótlás készül (klasszikus híd), melynek anyaga fémkerámia vagy cirkon kerámia anyag lehet. A koronákkal elhorgonyzott híd hosszabb távolság, erős vagy rendellenes rágás esetén is megfelelő tartást biztosít.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése