"Körülbelül 8 hónapja kihúzták a a baloldalon a hatos (rágó)fogamat, és azóta gyakran ébredek fogcsikorgatásra, amely gyermekkoromra jellemző volt, utána azonban megszűnt. Lehetséges, hogy a fogszerkezet megváltozása okozza, hogy ez a szokásom újra előjött? A következő hónapban tervezem pótolni kihúzott a fogamat, számíthatok arra, hogy ezután megszűnik ez a dolog, vagy jobb a tettek mezejére lépni azonnal?
A másik kérdésem, hogy azt olvastam ilyen célre egyáltalán nem alkalmas a fogvédő (akár éjjeli), inkább a harapásemelőt ajánlják fogorvosok. Az én esetemben -ideiglenes használatra (amíg pótlom a kihúzott a fogat) –érdemes venni egy fogvédőt, vagy inkább várjam meg, amíg a sínt elkészíthetik?
A sín elkészítésével meg kell várnom a fogam pótlását, ugye?
Köszönöm szépen válaszát, Üdvözlettel, Sz. Balázs"
A fogvédő másra van, fogcsikorgatás esetén egy jóval vékonyabb éjszakai sínt készít az orvos, mely nem engedi meg a fogaknak a teljes zárást, így a fogcsikorgatás során az alsó fogív simán elcsúszik a felső alatt, illetve a kemény alsó fogak helyett egy puha műanyagba harap bele, így az izület lazább maradhat az éjjeli szorítás ellenére is.
Más kérdés, hogy mitől van a szorítás, tapasztalataim szerint a a harapás megváltozása mellett a legtöbb fogcsikorgatás hátterében lelki tényezők is megbújnak.
A foghúzás után valóban megváltozik a rágósík és a harapás, de általában nem azonnal. A foghiány mögött lévő fog lassan kezd el előre dőlni a foghiány felé – ezzel megváltoztatva a rágósíkot. A foghiány felett lévő fog pedig szép lassan elkezd beereszkedni a hiány helyére (ezt elongációnak nevezzük) tovább rontva ezzel az eredeti rágósíkot. A rágósík eltérései miatt a fogak nem az eredeti módon érintkeznek, emiatt parafunkciós mozgások alakulhatnak ki, ennek lehet szerepe az éjszakai fogcsikorgatásban is.
Minél elöbb pótoltatja a hiányt annál kisebb idő áll a fogaknak rendelkezésükre az átrendeződéshez. A fogpótlással mindenképp törekedni kell az eredeti rágósík helyreállítására. Éjszakai sínt lehet készíteni a fogpótlás elött is, ez abban segít, hogy a fogait ne tudja olyan erővel összeszorítani. A fogpótlás elkészülte után azonban, ha még mindig fennmarad a csikorgatás, új sínt kell készíttessen, a régit már nem fogja tudni hordani.
"Kedves Rita,
Köszönöm szépen lelkiismeretes válaszát.
Üdvözlettel, Sz. Balázs"
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése