Magamról

Saját fotó
Budapest, Hungary
Kedves Olvasó! Jelenleg kisbabáimmal szabadságon vagyok, csak ritkán tudok válaszolni a levelekre! Sürgős esetben fordulj(on) azonnal személyesen szakemberhez. Meleg szívvel ajánlom kollégáimat a Budapest Dental Fogászaton: www.budapestdental.hu Dr. Pattogató Rita a nevem, 1997-ben végeztem a SOTE Fogorvostudományi Karán. Először Fog- és Szájbetegségekből, majd Konzerváló Fogászat és Fogpótlástan szakirányból szereztem szakvizsgát. Jelenleg Fogszabályozás rezidens vagyok, azaz ebben a szakirányban tanulok tovább. Szeretem a szakmámat és az embereket, szívesen segítek fogas kérdésekben, ha épp az adott kérdésre tudom a választ (sajnos nem tudom mindenre...). Nem célja ennek a weboldalnak, hogy más fogorvosok munkáiról véleményt alkossak, az ilyen jellegű levelekre nem válaszolok. Elsősorban abban szeretnék segíteni, hogy biztonságosabb érzés legyen elkezdeni egy fogászati kezelést. Úgy vettem észre, több információ birtokában a betegek bátrabban ülnek be a fogorvosi székbe, könnyebb és gyorsabb lesz a kezelés. Manapság olyan komoly a technikai fejlődés a fogászat területén, hogy szerintem érdemes több infót beszerezni a biztonságos döntéshez.

2011. június 28., kedd

A gennyes fistula az ínyen nem fogínygyulladás

„Foginyen gennyes fisztula nyilás volt lehet ebből későbbiekben probléma? kb. fél évig volt rajta addig halogattam mindig megtelt majd kifakadtt . Kis göb szerüség volt neten utána néztem és a foggyökér gyuladása miatt volt elmentem az orvoshoz aki azt mondta nem tud vele mit tenni gyökércsucs rezekciót kel végezni, a szájsebészeten. Elmentem egy másik dokihoz aki az előzetes röngen felvételről megálapitotta hogy el van halva az ideg a fogban és ez miatt van a gyuladás gyökérkezelte a fogat utánna jött a december megbetegettem mandula gyuladásom lett szedttem antibiotikumokat több fajtát és még inyegciót is mert nem akart elmulni.. közben ez a kis göm szinte teljesen eltüntt amikor abbahagytam az antibiotikumot akkor lassan visszajött de már nem olyan mintt volt kisebb és nem gennyezik csak ott van az inyemen egy kis kemény formájában és a foinyem kicsit érzékeny nyomásra ütögetésre nem fáj csak olyan érzékeny . kérdésem a köv.: ilyen hosszan fent álló gyuladás miatt ráterjedhet a szívizomre és szívizom gyuladást okozhat vagy más bajt az ha sokáig van batériumos fertőzés a szervezeteben? és lehet hogy még minndig gyuladásban van a foginyem ? B.„



Kedves B.,


Nem a fogíny van gyulladásban, hanem a fogban levő gyökércsatornák fertőzöttek baktériumokkal, innen a bacik illetve a genny utat talált magának a csonton át, ez a fistuls nyílás amit észrevett az ínyén. Az antibiotikumos kezelés kívülről egy kis védelmet adott, ezét visszahúzódott, illetve krónikussá vált a folyamat, de a probléma, a bacik a gyökércsatornában ugyanúgy ott vannak, fertőzik a csonthártyát és a csontot. Ezt gócnak hívjuk, hiszen a bacik a véráramba is folymatosan bejutnak, innen eljuthatnak más szervekhez, szövetekhez is.



A kezeléshez először röntgenfelvételt kell készíteni, hogy a hosszú idő alatt mennyire pusztult el a csont, van e lehetőség a fogat gyökérkezeléssel megmenteni. Ha nincs, akkor a további szövődmények elkerülése érdekében a fogat eltávolíthatják. Ha van még reális esély a fog gyökérkezeléssel való megmentésére, akkor érdemes megpróbálni. A lényeg, hogy a gyökércsatornában ne maradjanak baktériumok, akkor megszűnik a gócprobléma is.

2011. június 24., péntek

Érzékeny fogak, fogíny visszahúzódás

"Egyetemi éveim alatt vettem észre először, hogy a fogínyem visszahúzódott. Akkor a szegedi fogklinikán nem javasoltak semmi különös eljárást, csak a fogmosási technika változtatását, illetve a rendszeres "fogkőtelenítést". Azóta eltelt néhány év, született két gyerekem. A fogínyem visszahúzódása nem jelentett eddig különösebb problémát, inkább esztétikai kérdés volt.




Kb. egy fél éve "találtam" egy - az én megítélésem szerint - nagyon jó parodontológust. Különösebb tanácsot ő sem tudott adni a fogmosási és fogtisztítási technikákon kívül. Jelenleg a Curaprox termékeit használom, (fogkefe, fogköztisztító kefe, fogkrém), kombinálva a Sensodyne- vel. Ez eddig viszonylag be is vált, de a napokban kezdtem érezni, hogy nagyon érzékenyek a fogaim ott, ahol a fogínyem visszahúzódott. Hiába mosom a sensitív fogkrémmel, nem segít.




És aki nem tudja ez milye, el sem tudja a környezetemben képzelni, hogy mennyire meg tudja ez keseríteni a mindennapjaimat, hogy mostanra már szinte mindegy, hogy mit eszem- iszom, érzékeny. Mintha az agyamig cikázna a fájdalom.




A honlapjukon olvasva gondoltam teszek még egy próbát az elmex géllel, hátha...




Viszont nekem korábban javasolta a parodontológus, hogy lehet, hogy megérné visszavarratni az ínyem, illetve én még arra gondoltam - józan paraszti ésszel - hogy ezt a jellegű panaszt foghéjjal is lehet orvosolni.




Ebben szeretném a segítségét kérni, hogy van- e valami megoldás? A fogaim egyébként teljesen egészségesek, néhány fehér tömésem van, nagyjából rendezett is a fogsorom, tehát ha nem feltétlen szükséges azért elkerülnék egy 600-700.000 forintos beavatkozást.




Előre is köszönöm megtisztelő válaszát és segítségét! Dorottya"




Kedves Dorottya, Köszönöm részletes levelét, ritkán kapok ilyen egészségetudatos levelet, nagyon örülök Önnek!



Amit hozzá tudok tenni az nem sok, hiszen Ön valóban megtesz mindent fogai és ínye egészségéért (nem győzök betelni vele J)



A fogkrémről: Elvileg minden sensitiv fogkrémnek hatnia kellene, én hasonló panaszokkal bírok, így személyes tapasztalataimat tudom leírni. Én is sokáig használtam a sima Sensodyne fogkrémet, más fogkrém szóba sem jöhetett mert egy két nap után megőrültem az érzékenységtől. Nekem végig bevált, én nem azért váltottam, mert rossz lett volna, hanem állandóan kapunk új fogkrémmintákat és a sensitiveket kipróbálom. Most a sensodyne rapidot használom, szuper!. Igaz citromos vizet vagy limonádét ezzel is megérzem, ezért ezt igyekszem elkerülni. Nem tudom, hogy Önnek használ e majd, hiszen érthetetlen, h a sensodyne miért vált hatástalanná?






Fogérzékenység csökkentés máshogy: Létezik az amerikai ADC márkának az Ultra Ez nevű fogérzékenység csökkentő zseléje fluoriddal, meg mindenféle hasznos töltelékanyagokkal. Ehhez egy fogfehérítő sínt kel csináltatni, amibe a gél behelyezhető és éjszakára fent hagyható. Van olyan változat is ahol eleve sínnel adják, ez praktikus és fogorvos sem kell hozzá. Fogfehérítés utáni fogérzékenység csökkentésére szoktuk javasolni, nagyon jó eredménnyel. Itt talál több infót: http://www.adc.hu/article/show/id/42





Porcelán héjakról: Én semi képp nem kezdenék bele, nem csak az ára miatt, hanem az egészséges fgak védelme érdekében sem. Az íny ugyanúgy fog még visszahúzódni, így ez csak ideiglenes megoldás lesz, ráadásul azok már mégsem a saját fogai, elöbb utóbb cserélni kell, stb. Porcelán héjat akkor tegyünk fel, ha tényleg olyan formai, esztétikai hiba van, amit jobb így rendbe tenni, de foogérzékenység csökkentésére én semmiképp nem tartom megfelelőnek.

2011. június 15., szerda

Gyökérkezelés vagy foghúzás és implantátum?

"A 46-os fogamat 9 éve gyökérkezelték, majd amalgámmal tömték. Most télen fogkő-eltávolítás során a fogorvosom azt javasolta, hogy cseréljük le a fehér fogtömésre, ami meg is történt. 1-2 hónapja viszont letört egy darab a fogamból, majd ezt követte a tömés 1 darabja is. Jelenleg ott tátong egy kis lyuk (ami szerintem a tömés nem megfelelő tömörítése miatt keletkezett a fogam és a tömés között), és érezhetően a baktériumok melegágya lett ez a nehezen hozzáférhető hely. Jelenleg 2 napja (május 30 óta) elég éles fájdalom gyötör, ami egészen a fülemig is elér, amit furcsállottam is, mert egy gyökérkezelt fognál ilyen nem fordulhat elő. A mai napon (31-én) voltam a orvosomnál, készítettek röntgent, és hazaküldtek, mivel biztosan a front miatt fáj (soha nem hallottam ilyesmiről), ha nem múlik el 2 napon belül menjek vissza, majd kihúzzák. Javasoltam, hogy esetleg ki lehetne cserélni a tömést, kitisztítani a fogat, mert szerintem ez a baj, de erre azt mondták, hogy nem akarnak hozzányúlni.
Ezt nem hagytam annyiban, felkerestem egy másik orvost, szerencsémre még ma tudott fogadni. Ő egyértelműen kijelentette, hogy gennyes gyulladásom van (megmagyarázza a fájdalmat, amit ugye nem holmi fronthatás miatt érzek), felírt egy antibiotikumot (Dalacint) és fájdalomcsillapítót (Cataflant), majd azt javasolta, hogy ha elmúlik a gyulladás a fogat ki kell húzni, mivel ez egy hosszú folyamat eredménye és a gyógyszer nem old meg semmit...

Kérdésem az lenne, hogy a gyulladás elmúltával miért nem lehet újratömni a fogam, mivel biztos vagyok abban, hogy a rossz tömés miatt jutott el a fertőzés az ínyembe. Valamint ha még is ki kell húzni, akkor a fogpótlás milyen anyagi következményekkel jár (a szomszédos fogcsiszolást nem szívesen vállalnám be, ezért maradnék az implantációnál)? Előre is köszönöm válaszát! Tisztelettel, T. Dávid"





Kedves Dávid,



2 különböző dolog a gyökértömés és a fedőtömés. A fedőtömés, mely 9 évig amalgám volt, majd fehér tömés lett belőle és letört, csupán a koronai résszel van kapcsolatban. A gennyes gyulladás azonban a foggyökér csúcsán alakult ki. Ennek oka most már nem a letört fedőtömésben keresendő, hanem a gyökértömésben, amely át van fertőződve baktériumokkal. Ennek okát nem tudom megmondani, lehet, hogy eleve nem sikerült rendesen feltárni és gyökértömni a fogat – ez nem feltétlen orvosi hiba, sajnos a fog anatómiai rendellenességei miatt a fogak 25%-t nem lehet rendesen gyökértömni, az is lehet hogy az amalgámtömés eresztett át.



Egy röntgenfelvétel alapján meg lehet állapítani, hogy van e értelme, lehetősége a régi gyökértömés eltávolításának, ezután a gyökércsatornák korrekt kifertőtlenítésének, majd az újbóli gyökértömésnek. Ehhez sok mindent kell nézni, előnyöket hátrányokat mérlegelni, csak ezután lehet jól dönteni. Ha a kiszedés és újbóli gyökértömés mellett voksolnak orvosával, az nagyon sok macera, és nem kevés pénz, ezért csak akkor érdemes belevágni, ha van esély arra, hogy tényleg meg lehet csinálni. Itt a páciensek hozzáállása is nagyban számít, van aki mindent bevállal, kockáztat és bízik benne, hogy menni fog, (volt olyan betegem, aki fél évig járt vissza ugyanazzal a fogával, míg végül sikerült rendbetenni, de volt olyan is akinek hónapok múltán sem alakult jó irányban és feladtuk), van aki inkább a kisebb kockázattal járó és olcsóbb foghúzást választja.



A csont azért gyulladt, mert a gyökércsatornában baktériumok vannak, ezek toxinjai pedig átfertőzik a környező csonthártyát, ezért vannak a fájdalmai, Az antibiotikum kívülről egy időre lelohasztja a gyulladást, az okot azonban nem szünteti meg, mivel a gyökércsatornába nem jut be, ezt csak kívülről a fogorvos tudja feltárni és kitisztítani.



Ha a fogat nem lehet újból gyökérkezelni és gyökértömni, akkor a foghúzás után meg kell várni, míg a gyulladás tökéletesen elmúlik. Többféle implantáció van: azonnali (ez gyulladás esetén nem jön szóba); késleltetett (8 hét múlva); késői (fél év vagy még később). Hogy pontosan melyik jön szóba Önnél, azt állapotfelmérés és rtg alapján tudja egy implantológus szakember megmondani.




Nagyon sok féle implantátum márka van, nálunk magyar és svéd gyártmány érhető el.


A fogászati árakról részletesen az alábbi menüpontok alatt tájékozódhat:


Gyökérkezelések


Szájsebészeti kezelések


Implantátumok (a táblázat végén)


Jó egészséget kívánok,


dr. Rita