Kedves István,
A fogínygyulladást elsősorban a fogakon fennmaradó lepedék, a fogkövek, szuvas fogak, elálló tömés vagy koronaszélek okozzák. Ezért az első és legfontosabb feladat minden olyan tényezőt megszüntetni, amely a gyulladást létrehozhatja. Azaz eltávolítani a fogköveket, lepolírozni a fognyakakat, ellenőrizni a régebbi töméseket koronákat, ha kell ezeket kijavítani, kicserélni.
A fenti kezelésekre lehet hogy nem is elég egy alkalom, 2 akár több ülésre is szükség lehet a fogorvosi székben.
Ha minden durva tényezőtől megszabadult a fogíny akkor jöhet a mélyebb terápia. Ez a gyulladás miatt kialakult ínytasakok kitisztítását, fertőtlenítését jelenti. A gyökérfelszín lesimítását jelenti az úgynevezett parodontológiai kürettálás. Az íngyulladás kialakulásért felelős baktériumokat antimikrobiális fotodinamikus terápiával lehet elpusztítani.
Az antimikrobiális terápia egy újdonság, mellyel fájdalommentesen pusztítható el a bacik 99%-a még akkor is ha előzőleg egy vagy több antibiotikum kúra miatt rezisztenssé váltak bizonyos törzsek.
Téves elképzelés, hogy a fogkövek hátulról megtámasztják a mozgó fogakat. Lehet, hogy ez a látszat, a valóság azonban más. A fogkövek a mélyben gyulladást generálnak, így a csont még aktívabban pusztul a fogak körül.
Előfordulhat, hogy a fogínygyulladás és következményes fogínysorvadás miatt a fogak annyira meglazultak, hogy azokat a fogkő eltávolítás után valamilyen módon sínezni kell. Erre több lehetőség is van. A sínezés mellett azonban a fogakat körben továbbra is tisztítani szükséges, így ilyen esetben minimum negyed évenként érdemes ismét felkeresni a fogorvost professzionális szájhigiéniai és parodontológiai kezelések miatt.
A rendszeres tisztogatással a fogínygyulladás csökken majd megszűnik. A meglazult fogíny ismét képes bizonyos mértékig stabilizálni a fogakat. A csont nem épül vissza, de a stabil állapot még sokáig fenntartható.
A fogorvos lelkiismeretes hozzáállása mellett a fogínygyulladás kezelésében hatalmas hangsúly van a Páciensek hozzáállásán, a rendszerességen, önmagában a fogorvosi beavatkozás nem lesz elegendő!
Minden jót kívánok,
Üdvözlettel,
dr. Pattogató Rita
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése