Magamról

Saját fotó
Budapest, Hungary
Kedves Olvasó! Jelenleg kisbabáimmal szabadságon vagyok, csak ritkán tudok válaszolni a levelekre! Sürgős esetben fordulj(on) azonnal személyesen szakemberhez. Meleg szívvel ajánlom kollégáimat a Budapest Dental Fogászaton: www.budapestdental.hu Dr. Pattogató Rita a nevem, 1997-ben végeztem a SOTE Fogorvostudományi Karán. Először Fog- és Szájbetegségekből, majd Konzerváló Fogászat és Fogpótlástan szakirányból szereztem szakvizsgát. Jelenleg Fogszabályozás rezidens vagyok, azaz ebben a szakirányban tanulok tovább. Szeretem a szakmámat és az embereket, szívesen segítek fogas kérdésekben, ha épp az adott kérdésre tudom a választ (sajnos nem tudom mindenre...). Nem célja ennek a weboldalnak, hogy más fogorvosok munkáiról véleményt alkossak, az ilyen jellegű levelekre nem válaszolok. Elsősorban abban szeretnék segíteni, hogy biztonságosabb érzés legyen elkezdeni egy fogászati kezelést. Úgy vettem észre, több információ birtokában a betegek bátrabban ülnek be a fogorvosi székbe, könnyebb és gyorsabb lesz a kezelés. Manapság olyan komoly a technikai fejlődés a fogászat területén, hogy szerintem érdemes több infót beszerezni a biztonságos döntéshez.

2011. január 31., hétfő

Szorongás a fogászattól - coffea cruda?

"Véletlen bukkantam a weboldalára, de hihetetlenül megörültem neki. Gondolom sokan küzdenek a félelem érzésével, ha fogorvoshoz fordulnak, ez pedig érthető is. Félnek a fájdalomtól. Viszont nekem nem is annyira fájdalommal van problémám, hanem az állandó hányingerrel ami pillanatokon belül fellép, ahogy beülök az orvosi székbe. (Már sokszor otthon is fogmosás közben.) Már több orvosnál is jártam, mindenki csak annyit mond, hogy vegyem az orromon a levegőt. De ha ott veszem, akkor a rendelő szagától bukfencezik a gyomron. (Pedig nincs büdös, csak egyszerűen nem bírom ezt a fertőtlenítőszagot, ami a rendelőket belengi.)
Olvastam az altatásról is, de ezt megfizetni sajnos nem tudom. Viszont most rábukkantam arra, hogy különböző homeopátiás szerekkel mindenféle tünetet csillapítani lehet, így találtam Önre.
Van esetleg valamilyen ötlete, hogy mivel lehetne ezt a problémát kezelni?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel: D. Andrea"

A homeopátiás gyógyszerfelírás egyedi tünetek alapján történik, nincsenek általánosan használható gyógyszerek, mint az allopátiás orvoslásban. A félelem, szorongás a fogászatban - témakörben kb. 6-8 szer van felsorolva, de lehet, hogy egy ettől eltérő szer lesz az ami épp Önnél hatásos, az Önre jellemző tünetek figyelembevételével.

A fogászatban, mivel nincsen lehetőség egy hosszabb, másfél – két órás anamnezis felvételre a fogorvosi szék mellett, ezért úgynevezett „jól bevát szereket” alkalmazunk, melyek nagy valószínűséggel hatásosak lesznek, az adott páciens esetén.

Ilyen jól bevált szerként az Ön leírása alapján a következő szert javasolható:

Coffea Cruda – Túlfűtöttség és mentális aktivitás jellemzi. Izgalmában nem bír aludni a kezelést megelőző éjszaka. Túlérzékeny a fájdalomra, érintésre, zajokra, szagokra, ízekre. Kikapcsoltatja a zenét a rendelőben. Főként nők és gyermekek szere.

Javasolt potencia C30. Javasolt adagolás: fogászati beavatkozás elötti este 5 golyócska, reggel 5 golyócska, majd kezelés elött közvetlenül 5 golyócska.

Érdemes még kikérni általános homeopata tanácsát is, komolyabb, részletes anamnezis felvétellel, aki lehet, hogy megerősíti a javasolt szert, azonban lehet, hogy a személyes ismerettség és anamnezis felvétel után egy ettől eltérő alkati szert javasol, mely általános testi. illetve leki szinten hat, de emellett a fogászati beavatkozások esetén is enyhíti a szorongásos tüneteit.

2011. január 14., péntek

Fémallergia vagy probléma a híd alatt?

"Jobb oldalt felül ideiglenesen beragasztott 3 tagú fémkerámia fogpótlás/híd alatt egy amalgámmal tömött fog maradványa van. Bal oldalt felül is van egy 3 tagú fémkerámia fogpótlás, ami szintén ideiglenesen van beragasztva. Régebbi jobb alsó 4 tagú fémkerámia fogpótlásom már kb. 15 éves. Vagy nem figyeltem, vagy nem is volt semmilyen problémám vele. Most azonban amióta az új fogpótlások a számban vannak az ízlelésem csökkent és a nyelvem enyhén bizsereg. A jobb oldali fogpótlástól felfelé irányuló enyhe fájdalom van, az orrcimpa mellé és néha feljebb is a szemöldök kezdetéig, az ínyem enyhén lilás. A kérdésem az, hogy ezek a tünetek fémallergiára utalnak-e, magára a fogpótlásra, vagy az amalgám tömés és a fémkerámia fogpótlás egymásra hatása lehet. Vagy esetleg mindkettő?

S ha allergia, akkor gondolom fémmentes pótlás kellene helyette. Mindkét felső fogpótlás szabadvégű, lebegő (nem tudom, hogy így hívják-e pontosan). Valamilyen fémmentes anyagból is megoldható ez a formátum? És ha igen, az körülbelül mennyit kóstál forintban?

Válaszát előre is köszönöm.

üdv.

Ildikó"

Természetesen személyes állapotfelmérés és vizsgálat nélkül konkrétumot nem tudok mondani, az alábbiakat lehet érdemes végiggondolni:

Leírása alapján első körben 3 különböző dolgot kellene tisztázni:

1. Allergia van e valóban:

Az allergia biztosan csak a fogászati allergiás tesztsor kiértékelése után mondható ki egyértelműen. Nagyon sokféle allergiás reakció létezik, az azonnali reakciótól a késői típusúig, eltérő tünetekkel. Ízérzési zavar, íny és nyálkahártyaduzzanat, nyelvbizsergés, pirosas íny ezek között szerepel, de ez még nem egyértelmű allergia. Az allergológus szakemberek arra buzdítanak, hogy ha allergia gyanús panaszok vannak, a hidak lecserélése elött mindenképp csináltasson a páciens fogászati allergológiai vizsgálatot. A cserét, vagy új fogpótlás készítését csak ez után kezdjék el ha ez a tesztsor alapján valóban indokolt. Ezzel elkerülhető, hogy nem allergia esetén lecseréljünk drága fogpótlást feleslegesen (viszont a valódi ok nem derül ki), ha viszont mégis van allergia, a fogtechnikusnak meg tudjuk adni, hogy az új fogpótlásban milyen anyagok ne szerepeljenek.

A mi rendelőnk a Budai Allergiaközponttal áll kapcsolatban, így én ezt tudom javasolni, de természetesen egyéb helyeken, illetve önálló bőrgyógyászok is csinálnak allergológiai vizsgálatokat. Ennek elérhetősége: 06-30-965-11-29; cím: 1115 Budapest, Ostrom u. 16. Allergiateszt ára: 23.900 – 29.900 Ft Bár ez magán klinika, érdemes fogorvosától beutalót kérni, melyben az orvos leírja, hogy miért gyanakodnak az allergiára.

2. Mi okozza a kisugárzó fájdalmat? Nincs e probléma valamelyik foggal a fogpótlás alatt?

Ez fontos kérdés, hiszen a fogak előkészítése után sok esetben előfordulhat, hogy a fogat gyökérkezelni kell. Például egy jobban kiemelkedett fognál az orvosnak több foganyagot kell eltávolítania, így a fogbél közelebb kerül a felszínhez. Ugyanez a helyzet szuvas fog előkészítése után is. Az ideiglenes ragasztásnak épp az a célja, hogy az ilyen problémák még a végleges ragasztás elött derüljenek ki, hogy szükséges esetben a gyökérkezelés a végleges ragasztás elött elvégezhető legyen.

3. Van e a különböző fémek között elektromos potenciálkülönbség és esetleg ez okozza e a panaszokat?

Erre a legnehezebb válaszolni, mert sajnos nem tudom, hogy ez valójában hogy mérhető. A Stomatológiai Klinikán Vukán Doktornak volt valami saját fejlesztésű gépe ebben a témában, de ennél még én sem jutottam tovább.

A régebbi, 15 éves fémötvözet egészen más ötvöző elemeket is tartalmazhatott mint a mostani. Az amalgám a korona alatt ritkán okoz bármilyen panaszt, ezt sokan alkalmazzák csonkfelépítő anyagként, kiváló mechanikai tulajdonságai miatt, a ragasztóanyag (mind az ideiglenes, mind a végleges) általában leszigeteli, így kontaktusba a fémvázzal nemigen lép. Természetesen ha az allergia és egyéb panaszok mind kipipáltak és a panaszok ennek ellenére megmaradnak, érdemes ezzel a témával foglalkozni, vagy mindent fémmentesre cserélni, vagy egységes fémötvözetet használni minden fogpótláshoz, csonkfelépítőnek pedig egyéb fémmentes anyagot használni.

Szabadvéges fogpótlás (teljesen jól írta J) készíthető fémmentes cirkon vázból is, maximum egy szabadvéggel, illetve a harapást, szemközti fogak státuszát még alaposan meg kell vizsgálni a kezelési terv elött. Sajnos konkrét árajánlat csak kezelési tervre írható, így árajánlat tekintetében nem tudok segíteni.

A pótlások lecseréltetése elött azonban mindenképp érdemes lenne fogorvosával végigbeszélni a fenti kérdésköröket.

2011. január 13., csütörtök

Kerámia korona alatti foggyökér gyulladása

"Kedves Doktornő, a segítségét és véleményét szeretném kérni: kerámiahíd van a felső fogsoromon, az első négy fogon. A bal 1-es még fiatalkoromban kitört, azt kihúzták, gyökérkezelték és 10-12 éve készült el a híd. Kb. 1 hete lüktet a jobb 1-es fogam, a röntgen kimutatta, hogy begyulladt, ezenkívül a bal 1-es, hiányzó fog felett sorvadni kezdett az állkapcsom. A fogorvos szerint ez a sorvadás a foghiánynak tudható be. A probléma az, hogy ez a sorvadás okozza a gyulladást is, a fogorvos szerint a megoldás az, ha leszedi a hidat, kihúzza a jobb 1-est is és egy új hidat készít, immár a 3-as fogakra. Kaptam gyógyszert a gyulladásra (Semicillin), de nem nagyon segít.
Kérdéseim:
1, Az említett gyógyszeren kívül nincs más, ami segíthetne? Nagyon nem szívesen szedetném le a jelenlegi koronát.
2. Ön szerint is mindenképp ez a legjobb megoldás, mármint a még nagyobb híd elkészítése? mi lesz a csontsorvadással? hiszen ha egy hiányzó fog miatt sorvad az állkapcsom, akkor kettő miatt még inkább fog, és így lassan végigérünk a teljes fogsoron, ráadásul már így is 3 ép fogamat áldoztam fel egy hiányzó miatt, az új koronának pedig még kettő áldozatul esne...

Mindenképp szeretném más orvos tanácsát is kikérni, hiszen nem kevés pénzbe kerülnek a fogpótlások, ráadásul a csontsorvadást véleményem szerint mindenképp meg kell állítani.

Válaszát előre is köszönöm,"

Kedves Viktor,

Látatlanban röntgen nélkül sajnos nagyon nehéz konkrét véleményt mondani.

A foghúzások után a csont valóban sorvad, mindenkinél, nem csak Önnél. Ez nem betegség, hanem biológiai jelenség, ugyanis minden szövet, így a csont is, ami nincs használatban – sorvadni kezd. Így minden kihúzott fog helyén egyre kevesebb és vékonyabb csontgerinc alakul ki.

Emiatt például az implantológusok szerint, amennyiben egy kihúzott fog helyén nincs implantációt akadályozó gyulladás (gennyes gyulladás, ciszta a gyökér csúcsán), úgy érdemes a foghúzás után azonnali implantációt alkalmazni, ezzel elkerülhető a kihúzott fog helyén a csontsorvadás, melyet késöbb már nagyon nehéz korrigálni. A berakott implantátum ugyanis azonnal átveszi az addigi fog szerepét, így a csont nem marad használat nélkül.

Elképesztően sok technikát találnak ki arra, hogy egy régebben eltávolított fog pótlása során, az implantáció alkalmával hogyan lehet az elsorvadt csont magasságát, szélességét illetve az implantátum körül az íny vonalát természetes módon visszaállítani, megőrizni (átültetett lebenyek, csontpótlás stb.) de ez egy rendkívül nehéz terület, folyamatosan fejlődik és egyelőre még nehéz jó eredményeket elérni.

A 10-12 éve kihúzott fog helyén tehát az állcsontgerinc visszaállítása nem könnyű feladat, komoly tapasztalattal bíró implantológus véleményét érdemes kikérnie ebben az ügyben.

A másik metszőfog kérdésében sajnos röntgen nélkül nem nincs ötletem. A megfelelő kezeléshez mindenképp tudni kellene miért gyulladt be ez a fog, a gyökércsatorna felől befertőződött és ebben az esetben van e lehetőség gyökérkezelésre, vagy fogágygyulladás áll a háttérben (genetikai? helyi?)? Ha a pontos okot nem tudjuk, nem lehet megfelelő kezelést sem alkalmazni, ezért elöbb ezt mindenképp tisztázni szükséges.

Amennyiben mindkét első metszőfoga hiányzik és ezt híddal kívánja pótoltatni, a kismetsző fogak stabilitásától, gyökereinek méretétől, a fogív íveltségétől a többi fog státuszától függ, hogy a hidat hogyan, milyen statikai megfontolások alapján tervezi a fogorvos. Bizonyos esetekben elegendő lehet, hogy csak a kismetszőkön horgonyozzák el a hidat, de sajnos a legtöbb esetben ez kevésnek bizonyul. A két kismetsző önmagában általában nem bírja el a négy metszőfog terhét, mely hosszú távon a kismetsző fogak fogágyának gyengülését okozná. Ezért ilyenkor érdemes kiterjesztett hidat készíteni, azaz az erős szemfog(ak) bevonásával megerősíteni a fogpótlást.

"Nagyon szépen köszönöm a válaszát. Időközben voltam másik orvosnál, aki azonban szájsebészeti műtétet javasolt (11 perikapikális kürettálás), amelyet én mindenképp elkerülnék, különösen, hogy időpontot a szájsebészetre csak több mint egy hónap múlva kapnék...

Még egy orvos véleményét fogom kikérni, aztán meglátjuk a továbbiakat. Csatolom Önnek a fogaimról készült röntgenfelvételeket, ezek kedden készültek, azóta a gyulladás talán egy kicsit csökkent, de nem múlt el. Nem szeretném az idejét rabolni vele, de ha már megtisztelt a válaszával és sikerült megszereznem a felvételeket, elküldöm Önnek."

A röntgen alapján a 11 fog gyökércsúcsa gyulladásos elváltozás gyanus. Ilyen esetben mindenképp javasolt a régi gyökértömés eltávolítása, a gyökércsatorna kifertőtlenítése – ez akár több ülésben – majd újbóli gyökértömése. Amennyiben a csatorna fertőtlenítése jól sikerül, lehetséges, hogy a szájsebészeti műtétet is meg lehet úszni, ezt az új gyökértömés után 3 hónappal készített röntgenfelvételen lehet ellenőrizni.

Az újabb híd elött mindenképp rendbe kellene tenni a 11 fogat és csak rendeződött statusz után gondolkodni el a

fogpótlás cseréjéről, esetleg addig ideiglenes fogpótlást készíteni.

"Köszönöm megtisztelő válaszát. Időközben kikértem egy másik orvos véleményét is, ő gyökércsúcs-rezekciót javasolt, ezzel megmenthető lenne a korona. Azt olvastam viszont, hogy egy ilyen műtét elvégzésekor szükséges a régi gyökértömést eltávolítani és egy újat behelyezni, hiszen csak így van esély a teljes fertőtlenítésre. Nem tudom viszont, hogy a gyökértömés eltávolítható-e a porcelánkoronán keresztül, vagy le kell hozzá szedni? Ha az utóbbi, akkor értelmetlennek látom a műtétet.
Nem szívesen vetném magam egy ilyen műtét alá - ahogy az orvos elmagyarázta, elég ijesztő volt -, különösen akkor nem, ha a régi gyökértömés bent marad és így kétséges a műtét sikere.
Mindenesetre az eredeti fogorvossal abban maradtunk, hogy végigszedem a gyógyszert - ez már el is fogyott-, és majd meglátjuk a továbbiakat. A panaszok enyhültek, de a fogam és főleg az ínyem nyomásra érzékeny, néha lüktet.
Még egyszer hadd köszönjem meg a válaszait!"


Kedves Viktor!

Rezekciós műtétet a szakma szabályai szerint csak új gyökértömés után lehet készíteni (egyébként semmi értelme, mert a gyökértömés egészen biztosan fertőzött, ha a gyökércsúcs körül gyulladás van.)

Meg lehet próbálni a gyökértömést koronán keresztül eltávolítani, ez kicsit komplikáltabb, mint simán a fogon keresztül. Veszélyei, hogy megpattan a porcelán leplezés a koronán, így azt cserélni kell (a korona átfúrásakor ez sajnos megtörténhet, bármilyen ügyes is a fogorvos, a porcelán nagyon merev anyag, egy pici feszüléstől már könnyen reped), illetve a kevésbé jó rálátás miatt kisebb eséllyel lehet a csatornát jól feltárni, tisztítani és tömni.

A gyógyszer – talán írtam – külső segítségként egy kicsit visszahúzza a gyulladást a gyökércsúcs körüli területen, de mivel az „utánpótlás” a fog belsejéből jön, ez hosszú távon sajnos nem hatékony. Mindenképp segíti azonban, hogy a rezekció egy kedvezőbb környezetben történhessen, így megelőző, előkészítő kezelésnek is jó.

2011. január 11., kedd

Metszőfog fogpótlás fiatal korban

"20 éves fiú vagyok. Legutoljára iskolafogászaton voltam fogorvos közelében, mely kb. 5 éve lehetett. Nemrégen észrevettem, hogy látványosan romlanak a fogaim. Minden bátoságom összeszedve elmentem hát a fogorvosomhoz. Ahhoz akihez annó iskolafogászaton is voltam. Fájdalmak közepette tavaly elhalt jobb felső 6-os fogamat, melyből több kisebb darab is letört, kihúzta. Ezen kívűl az elől a mosolyzónában lévő fogaim közül kettőt, pont a két középen lévőt ugyanis, szuvasodás lépett fel a kettő fog között. Gyakorlatilag kilyukadtak. Ezt régebben már betömte egyszer, de néhány hónap múlva kiesett, és elkezdtek szuvasodni a fogak. Elhaltak, elszíneződtek, a fogakból is hiányoztak már kisebb darabok, így került sor a kihúzásra. Pénzhiány miatt egyenlőre csak az elől látszó két fog helyét szeretném pótoltatni. Mivel két kisebb fog volt, elég lesz a helyére egy is, mind szerintem és mind a fogorvosom szerint is. Ilyenkor ugye a foghiányt határoló fogakat le kell csiszolni. Nem is akkora gond mivel a szélüknél ezek is ki vannak lyukadva. A fogorvosommal beszéltem a csiszolás technikájáról. Kettő fajtát ismerek, a hagyományos tangencionális preparálást, és a moderenebb vállas preparálást. Ő az előbbi módon készítené el a csiszolást, ugyanis szerinte az kevesebb foganyag csiszolásával járna. Viszont én olvastam a hátrányairól, és ezért szerettem volna az utóbbi technikával megvalósítani a pótlást. Ön mit gondol erről? Valóban a régebbi technikát kellene választanom? Kép nélkül nehéz lehet tanácsod adni, így ha kéri, a jobb rálátás miatt tudok képet is küldeni az esetről. Nem kevés pénzbe kerülne a dolog, ezért volna fontos a helyes döntés.
A hátsó fog pótlását kb. meddig halaszthatom míg egyéb károsodás (szomszédos fogak elmozdulása stb.) ki nem alakul?"

Előre is köszönöm a válaszát!

K. László"

Én mindenképp a vállas csiszolást választanám. Ez ugyanis a készítendő fémkerámia koronának helyet biztosít, míg a tangencionális csiszolással erre nincs lehetőség. Ez hosszú távon ínygyulladással járhat, a hagyományos korona széle ugyanis mindenképpen nyomja az ínyt, így itt a gyulladás kialakulásának hatalmas az esélye.

A fogínygyulladás pedig a fogágy meglazulásához vezethet, ezenkívül esztétikailag sem szép látvány. A vállas technika épp azért alakult ki, mert a régebbi, kisebb precizitást igénylő technika nagyon sok kellemetlen mellékhatással járt, így amint a fogászati fúrók, eszközök, lenyomatvételi eljárások, fogtechnikai megmunkálások stb. ezt lehetővé tették, kiforrott az új eljárás.

Az esztétika szempontjából ugyanúgy meggondolnám, hogy 2 kihúzott fog helyére 1 valóban esztétikus megoldás lesz e. Az aszimmetrikus elrendezés nagyon nem tetsző az emberi szemnek, mindig törekedni kell a természet helyreállítására. Egy jó fogtechnikus nagyon jól tud játszani a hellyel és a formával, csavarni, dönteni lehet a fogakat, de a kétoldali szimmetriára lehetőség szerint törekedni kell a természetes hatás érdekében.

Fontos még a front zónában, hogy a készülő hídnak mi az anyaga. Fémmentes anyagok természetesebbn hatnak, bár ezek ára valóban magasabb, hosszú távon gondolkodva, azonban mégis érdemes ezen elgondolkodni.

"Kedves Dr. Pattogató Rita!
Köszönöm a választ, még éppen időben jött, ma délután megyek fogorvoshoz, de lehet, hogy ez kimarad, mivel ő is tangenciálisan csiszolná a fogakat. 2 körzeti fogorvos van a kisvárosban ahol élek, de mindkettő a hagyományos technikával készítené el a pótlást. Nem tudom mennyire ismerős az ország egyes részein, Kecskemét közelében élek. Nem tud véletlen Kecskeméten valamilyen megbízható magán fogorvost vagy fogászatot aki vállas elkészítést preferálja? Persze ha nem, az sem baj, nem várom el, hogy ismerje az egész orszában lévő fogászatokat. Egy másik fogorvost is kérdeztem neten, ő is vállasan készítené, de azt írta a válaszában, hogy gyökérkezelné a lecsiszolandó fogakat. Ön egyetért ezzel, vagy látni kellene?

K. László"

Örülök, hogy még nem csiszolták le J

A gyökérkezelés a fogak aktuális állapotától függ. Az eredeti szuvasodás mértéke nagyban számít. Ez kiderülhet röntgen alapján, vagy ott helyben a csiszoláskor. Van aki azt az elvet vallja, hogy jobb preventíven gyökérkezelni, nehogy a híd alatt baj legyen, más pedig azt mondja, ha nem muszáj, ne gyökérkezeljünk, a csonk legyen meg precízen, ha nincs panasz, ragasszuk fel a hidat pár hétre ideiglenesen, ha ez idő alatt panaszmentes, akkor beragsztja gyökérkezelés nélkül. Ez változó és nagyon fog, páciens és orvosfüggő.

A gyökérkezelésre egyébként tangenciális csiszolás esetén ugyanolyan esély vagy főleg egy eleve szuvas fognál. Olaszországban pl. rutinszerűen minden koronázott fogat meggyökérkezelnek. Szerintem ez túlzás, de van aki szerint ez rendben van így. Nehéz döntés.

Sajnos nem ismerem a kecskeméti fogászatokat. Annyit tudok javasolni, hogy ne a távolság és az idő legyen a legelsődleges szempont a fogorvos megválasztásában, hanem hosszú távra keressen valakit, akiben megbízhat. Akár több rendelőbe is el lehet menni és addig keresni, amíg megtalálja az Ön fogorvosát. Ez nem lehetetlen, a most befektetett többlet energia hosszú távon szerintem biztosan megtérül.

2011. január 7., péntek

Gyökérkezelés felső 6-os fogaknál

"Ez év januárjában lett gyökérkezelve a 16-os fogam. Azt követően azonban naponta több alkalommal is enyhén belenyilalt, lüktetett ez a fog, majd 2-3 másodperc múlva elmúlt, s később újra belenyilalt. Az arcom e területen folyamatosan kissé (nem látványosan, csak érezhetően) duzzadt volt. Néhány hónappal később készült egy röntgen erről a fogról, mely szerint a három csatornából csak egy volt betömve. E hónap legelején fejeződött be az ismételt gyökértömés, A belenyilalás azonban megmaradt, s az arcom duzzanata apadt ugyan, de nem apadt le teljesen. Úgy érzem, valami még nincs rendben ezzel a fogammal. Tisztelettel kérdezni szeretném, hogy mi okozza a panaszaimat, és mi a teendő?"

A korrekt válaszhoz mindenképp röntgenre lenne szükség.

Sok esetben a felső 6-os fogak gyökérkezelése nem egyszerű és sajnos van olyan is, hogy sikertelen. 
A lényeg, hogy minden létező csatorna fel legyen tárva és nagyon alaposan ki legyen tiszítva. Új gyökértömés csak tiszta, 
panaszmentes fogba tehető. Sokszor előfordul, hogy egy makacs fogat hetente, havonta kell lézerezni, tisztogatni, 
újból és újból gyógyszerrel lezárni, míg a panaszmentességet elérjük – vagy míg elmegy a türelem és a páciens feladja 
a küzdelmet. Gyökértömés után fél évvel később a gyökércsúcs röntgennel ellenőrizhető, hogy minden rendben van e.
A hagyományos gyökérkezelési technikákon túl elektromos gyökércsatorna bemérés, lézeres gyökércsatorna tisztítás 
áll rendelkezésre, hogy a nehezebb esetek megoldására is nagyobb esélyünk legyen.
Találtam az interneten olyan fogászatot, ahol ultrakomoly mikroszkópos gyökérkezeléssel foglalkoznak, a legnehezebb 
esetek sikeres kezelése érdekében.  Őket személyesen ugyan nem ismerem, de a weboldaluk (endocenter fogászat) 
meggyőző, sajnos nálunk még nincs ilyen mikroszkópos technika.
Én arra bíztatom, hogy amíg van remény, ne adja fel!

2011. január 3., hétfő

Fogeltávolítás és az arcüreg

"Fogorvosi kérdéssel fordulok Önhöz.

23 éves fiatal nő vagyok, 1,5 éve szültem meg a kisfiamat, és a szülés után elkezdtek rohamosan romlani a fogaim. Hiába mostam, nem használt, a fogorvosom szerint a genetikának köszönhető, mivel a szüleimnek is műfoguk van már 30 éves koruktól. Ez év pünkösdjén nagyon fájt a hátsó fogam és elmentem a fogorvosomhoz, hogy húzza ki. Annyira erős a fájdalom, hogy amikor megkaptam a lidocain injekciót, nem éreztem a zsibbadás, csak azt, hogy csökken a fájdalom. A fogorvos alig bírta kihúzni a fogat, mivel kiderült, hogy egy hatalmas ciszta volt rajta. Volt legalább vagy 3 cm nagyságú, és csüngött a már kihúzott fogcsonkon. Csak épp az volt a baj, hogy olyan nagy fogaim vannak, hogy a foggyökereim mind "belelógnak" arcüregembe. Az orvosom szerinte "véletlenül" kitépett a húzás során egy darabot az ínyemből, így egy nagy lyuk tátongott a szájüreg és az arcüreg között. A dokim megpróbálta bevarrni a sebet, sajnos nem sok sikerrel. Másnap elmentem panoráma röntgen felvételt csináltatni a fogaimról, és kiderült, hogy a mellette lévő fog gyökerén is van egy jó nagy ciszta. A sebem nagyjából begyógyult, de most meg fistula alakult ki, és már három napja gennyes váladék távozik belőle folyamatosan, de az ínyemnél nincs megdagadva.

A doki olyasmit mondott, hogy mivel nem jött helyre a seb, és fistula alakult ki, be kellesz feküdnöm a debreceni kórházba arcüreg-plasztikára. Eléggé megijedtem ettől, szóval szeretném hallani egy másik orvos véleményét is. Azt mondta az orvos, hogy ha kihúzta volna a másik fogat mellette, amin szintén ciszta van, leszakadt volna az arcüregem. Örülnék, ha a Doktor Nő tanácsot adna, és megírná, hogy Ön szerint ez mennyire komoly, vagy, hogy mit takar ez a műtét. Sajnos az orvosom nem ad választ a kérdéseimre, mert elég idős már, és magának való."

Válaszát nagyon köszönöm!

Tisztelettel,

R. K. Nikoletta"

Kedves Nikoletta!

Nagyon nagyon javasolt, hogy mihamarabb menjen el egy szájsebészeti osztályra.

Debrecent nem ismerem, de az Egyetem keretein belül kell legyen szájsebészeti osztály. A szájüreg nem közlekedhet az arcüreggel!!!

A nagy gyökerű hátsó rágófogak eltávolításakor ciszta nélkül is előfordul, hogy megnyílik az arcüreg. Ez olyan esetben gyakori, mikor a fog gyökerei nagyok, de az állcsont vékony, kevés vagy szinte hiányzik a csont az arcüreg alapja és a gyökerek csúcsa között. Amennyiben egy foggyökér csúcsán ciszta alakul ki, a ciszta még tovább bontja a csontot, így még nagyobb esély van foghúzáskor az arcüreg megnyitására.

Sok esetben annyira nincs csont az arcüreg alja és a gyökerek vége között, hogy csak egy vékony nyálkahártya választja el őket egymástól. Ilyenkor foghúzáskor természetes, hogy a vékony nyálkahártya kiszakad.

Az így kialakult járatot azonnal zárni kell a szájüreg felől varratokkal. Ez egy nagy foghúzás után meglehetősen nehéz, ezért sok fogorvos szájsebészetre utalja a páciensét, ahol megfelelő eszközök álnak rendelkezésre a zárásra. A zárás után antibiotikum szedése is javasolt.

Ha a járat nem lett bezárva, az arcüreg a szájüreg felől folyamatosan fertőzödik a száj baktériumflórájával. Ez az arcüregben és a különböző melléküregekben komoly gyulladást alakíthat ki, ezért mielöbb zárni kell az átjárót. A melléküregek fertőzöttsége miatt biztosan kell konzultálnia a szájsebésznek fül-orr gégész szakemberrel is, hiszen az időközben kialakult melléküreg fertőzés gyógyítása már az ő szakterülete lesz. (Lehetséges, hogy emiatt javasolt a fogorvosa bennfekvéses kezelést).

Mindenképp arra bíztatom, hogy mihamarabb forduljon szájsebész szakemberhez! A halogatás nem tesz jót, a megnyílt arcüreg önmagától nem fog összeforrni, ezt az állapotot kezelni szükséges!

Mielöbbi gyógyulást kívánok!