Magamról

Saját fotó
Budapest, Hungary
Kedves Olvasó! Jelenleg kisbabáimmal szabadságon vagyok, csak ritkán tudok válaszolni a levelekre! Sürgős esetben fordulj(on) azonnal személyesen szakemberhez. Meleg szívvel ajánlom kollégáimat a Budapest Dental Fogászaton: www.budapestdental.hu Dr. Pattogató Rita a nevem, 1997-ben végeztem a SOTE Fogorvostudományi Karán. Először Fog- és Szájbetegségekből, majd Konzerváló Fogászat és Fogpótlástan szakirányból szereztem szakvizsgát. Jelenleg Fogszabályozás rezidens vagyok, azaz ebben a szakirányban tanulok tovább. Szeretem a szakmámat és az embereket, szívesen segítek fogas kérdésekben, ha épp az adott kérdésre tudom a választ (sajnos nem tudom mindenre...). Nem célja ennek a weboldalnak, hogy más fogorvosok munkáiról véleményt alkossak, az ilyen jellegű levelekre nem válaszolok. Elsősorban abban szeretnék segíteni, hogy biztonságosabb érzés legyen elkezdeni egy fogászati kezelést. Úgy vettem észre, több információ birtokában a betegek bátrabban ülnek be a fogorvosi székbe, könnyebb és gyorsabb lesz a kezelés. Manapság olyan komoly a technikai fejlődés a fogászat területén, hogy szerintem érdemes több infót beszerezni a biztonságos döntéshez.

2010. július 29., csütörtök

Fogfehérítés sárga fognyaknál vagy tömött rágófognál

"Régóta elégedetlen vagyok a fogaim nem túl fehér színével, főleg egy-két hátsó gyökérkezelt fog szürkés-sárgás. Viszont a fogaimnál- főleg alul - nagyon kilátszik a fogíny, az orvosom szerint fogínysorvadásról van szó. A fogaim erősek, épek, és nagyon sokat adok a szájhigiénára. Ezzel kapcsolatos a kérdésem, hogy ebben az esetben tanácsos-e, alkalmazható -e az a bizonyos, tartós, 30 perces orvosi fogfehérítés? Én attól rettegek, hogy a Hollywoody- mosoly helyett kihullanának a fogaim tőle?"

A fogfehérítéstől a fogai biztosan nem hullanak ki, akkor sem, ha fogínysorvadása van. A fogfehérítő zselé az ínyre nem kerül rá, sőt az orvos egy speciális anyagot visz fel az ínyre fogfehérítés közben, hogy azt védje.

A fogak esetleges kihullásának oka a fog tartószerkezetének meglazulása. A fogfehérítő anyag a fogzománcra hat, a fogágyra nem.

A fogfehérítő anyag átlagos esetben nem okoz semmilyen problémát, mellékhatást. Bizonyos pácienseknél, a fogfehérítés után pár óráig, fél napig fogérzékenység jelentkezhet, ez azonban speciális fogkrém alkalmazásával általában könnyen csökkenthető. Egyetlen páciensnél láttam olyan zománc elváltozást, amelyet sűrű fogfehérítés okozhatott. Legalábbis erre gyanakodtunk, mikor a páciens végül elmesélte, hogy évente kb. 4-5 alkalommal végeztetett fogfehérítést különböző fogorvosi rendelőkben...

Más kérdés viszont, hogy a gyökérkezelt örlőfogak szürke színén mit fog segíteni a fogfehérítés, melyet elsősorban az elülső fogak száj felöli oldalának fehérítésére találtak ki. A fehérítő anyagot a fogorvos csak a fogak e külső felszínére viszi fel, frontfognál és kisőrlő fogaknál. Nagyőrlő fogaknál ritka esetben, hiszen itt elsősorban a rágófelszín, nem pedig az orca néző felszín látható. A rendelői vagy otthoni fogfehérítő eljárás a rágófelszíni illetve nyelv felöli oldal fehérítésére nem alkalmas. A rágófelszín fehérítésére töméscsere, esztétikus betét (ez letakarja a teljes rágófelszínt) vagy korona javasolt.

2010. július 28., szerda

Fogtömés terhesség során

"12 hetes terhes vagyok, és bár készültem a terhességre és rendbe is hozattam előtte a fogaimat, mégis egy-egy kis lyuk van két fogamon. (Az egyik kiderült a terhesség előtti kezelések során, csak akkor nem lehetett betömni, mert az íny határán volt, várni kellett, míg az ínyem lejjebb húzódott. Ez Karácsonyra esett, mire újra mehettem volna betömetni, kiderült, hogy babát várok. A másik lyukat csak később fedeztem föl.

Az a kérdésem, mit tanácsol ebben a helyzetben. A honlapjukon is olvastam, hogy terhesség alatt csak a legszükségeebb kezeléseket végzik el. Fájni egyelőre nem fájnak a fogaim, de gondolom, nem jó, ha még fél évig (azután pedig szoptatni fogok, tehát így még tovább) ott tátonganak és növekszenek a lyukak a fogaimban. Esetleg időnként ki kellene tisztíttatni őket, és a töméssel várni, míg biztonságos nem lesz?

Válaszát előre is köszönöm!"

Mindenképp beszélje meg kezelőorvosával, hogy ő mit tanácsol. A szuvas fogak, amennyiben a lyuk pici és a páciens nagyon rendszeresen és alaposan tisztítja a szuvas felületet fogkefével, fogkrémmel, nem hatol mélyre annyira gyorsan, hogy ne lehetne vele megvárni a baba születését.

Ezt azonban csak az orvos tudja eldönteni a szuvasodás mérete és helye alapján.

Ha ő azt mondja, hogy semmi gond, és 7 (+ egy két hónap szoptatás) hónappal a fogtömés még halasztható, akkor nyugodjon meg, mossa alaposan nem lesz semmi baj.

Ha a fogorvos azt mondja, hogy mélyebb ez a szuvasodás, mintsem hogy várjanak, akkor mindenképp kezelni kell, azaz töméssel kell ellátni nehogy fájdalmat vagy nagyobb gondot okozzon a terhesség során. Ilyenkor a kockázatot kell mérlegelni. Egy - két ultracain DS forte injekció beadása nem jelent problémát, ha szükség van rá, inkább ezt a megoldást válassza.

Természetes, hogy a legszükségesebb beavatkozásokat ajánlott csak elvégezni, de egy ilyen eset a szükséges kategóriát jelenti. Vannak azonban olyan kismamák, akik úgy gondolják, hogy a terhesség során szeretnének komolyabb fogászati beavatkozásokat végeztetni, például fogfehérítést, fogpótlásokat, stb, mert "most van rá időm" címmel. Az ilyen módon gondolkodó kismamák figyelmét hívjuk fel arra, hogy a sok beavatkozás ilyenkor nem jó, és a legszükségesebbeken kívül a többit a baba születése után kell megoldani, ha már elötte ez elmaradt.

Remélem segítik Önt a fenti információk, gratulálok a kisbabához, sok boldogságot kívánok!

"Kedves Doktornő!

Köszönöm szépen a hasznos tanácsokat és a jókívánságokat!"

2010. július 27., kedd

Amalgámtömés és a szoptatás

"Lett egy fémvázas porcelánkoronám felső 4-esen és van egy régi amalgán tömésem ua-on az oldalon alsó 6-oson. Összesen ennyi "fém" van a számban...ja és nem tudom, hogy a koronás gyökértömésében alkalmaznak-e fémet. Érdemes-e fémterhelést végezni, illetve lehet-e hatással az amalgán tömés a koronában lévő fémre és fordítva. A korona fémje érintkezik-e az ínnyel, van-e fémkioldódás?

Miután feltették a fémvázas koronát utána tudtam csak meg, hogy létezik fémmentes is. ..mivel szoptatok nem szeretném, ha az anyatejbe bármilyen nem oda való anyag bekerülne a korona vagy a két fém valamilyen kölcsönhatása miatt."

Ha a szájában nem érez semmilyen kellemetlen tünetet, fémes ízt, akkor talán most nincs semmilyen teendő. A fémkerámia korona áltlában teljes egészében porcelánnal van borítva, de ha tüneteket okoz, akkor le lehet fémmentesre cserélni, egyébként ha jól zár, és semmilyen problémát nem okoz, felesleges.

Az amalgámtömés cseréjét van aki minden esetben javasolja, van aki csak panasz esetén (például szuvas a fog vagy panaszt, fémes ízt okoz). Ennek cseréje mindenesetre egyszerűbb mint a korona csere.

Az amalgám esetleges veszélyeivel, oldhatóságával kapcsolatban még mindig nincs egyértelmű hozzáállás. A biológiai vagy homeopátiás fogászatokon csinálnak amalgám kivezetést, ez több hétig tartó folyamat. Sajnos erről nem tudok még eleget, de úgy tudom hogy szoptatás közben egy ilyen procedurát nem szabad kezdeni. A szoptatás utáni időszakban már végezhető. A gyökértömésben nincsen fém.

Sajnos a szoptatással kapcsolatos kérdésére nem tudok válaszolni, nem tartom valószínűnek, hogy ez okozhatna problémát, de nincs elegendő tudásom, ahhoz, hogy ezt biztosan megválaszolhassam Önnek. Ha mégis beavatkozás történik, érdemes azt tudni, hogy a Lidocain érzéstelenítő kis mértékben átjut az anyatejbe, bár ez nem káros hatású, az Ultracain injectio viszont csak jelentéktelen mennyiségben jut át, így inkább ez ajánlott szoptatás során, ha mindenképp kell kezelni és lehet választani az érzéstelenítők közül.

Boldog kismamaságot kívánok!

2010. július 20., kedd

Mély fogínytasak kezelése kürettel

"Az interneten találtam meg az Ön honlapját és a húgom nevében szeretnék tájékoztatást kérni.

A húgom kint él az Egyesült Államokba, ezért engem kért meg, hogy itt Magyarországon érdeklődjem meg a fogkőeltávolítással kapcsolatos kérdéseit.

Sajnos nem igazán van lehetősége haza jönni, kénytelen volt kint elmenni fogászatra egy fogkőeltávolításra.

Olyasmit említett nekem, hogy 4 mm. mélységig távolították el a fogkövet a fogairól. Viszont ahhoz, hogy a fogai nem romoljanak, 8 mm. mélységre kellene eltávolítani a fogköveket.

Arra szeretne választ kapni, hogy ez nem e veszélyes művelet, mivel így is nagyon érzékenyek lettek a fogai az eddigi fogkőeltávolítás miatt.

Előre is köszönöm a választ."

Látatlanban nehéz válaszolni, hiszen nem egyértelmű a szituáció.

Mély fogínytasak esetén az ultrahangos fogkőeltávolítás nem ér elegendően mélyre, azonban a tasak mélyebb lehet. Ilyenkor a mélyen megbúvó fogkövek és gyulladásos szövetek eltávolítására kürettet alkalmazhat az orvos. Ez lehet nyitottan, azaz műtéttel, amikor a tasakot feltárják és szemkontroll mellett takarítják ki a tasakot és lehet zártan, kürettkanállal, mikor szemmel nem ellenőrizhető az eredmény. Mindkét műtét fontos része a parodontológiai fogászatnak, célja, a fogínytasak mélységének csökkkentése, mellyel a fogágypusztulás sebessége lassítható, így a fog elvesztése kitolható.

Hogy testvére esetében ez e a helyzet sajnos nem tudom, ezt csak állapotfelméréssel lehetne meghatározni.

2010. július 19., hétfő

Töredező fogzománc

"Az egyik fogam aljáról lepattant egy kis zománc. Szeretném megtudni, hogy ez miért van és hogy mivel tudom kezelni. Előre is köszönöm a válaszát. Szép napot kívánok."

Kedves Erzsébet!

Nem tudom, hogy Önnél pontosan mi okozta a zománcdarabka lepattanását, így én csak a saját tapasztalatomról tudok beszámolni. Lassan 37 éves leszek és sajnos egyre több ilyen finom kis zománcdarabka lepattanást veszek észre a metszőfogaimon – a kor előrehaladtával ugyanis ez teljesen normális!

Ahogy rágunk, a zománc folyamatosan kopik, nem csak a rágózónában, hanem elöl a metszőfogak területén is. A zománc főleg zománcprizmákból, azaz szervetlen kristályokból áll, így a kopás hatására ezek a prizmák kisebb, nagyobb darabokban leválnak, ahogy a kopás hatására a zománc elvékonyodik. Van hogy észrevétlenül, egy nagyobb darab esetén azonban látványosabban.

Ha Önnél ez a helyzet állt fent, nem kell megijedni, ez – bármennyire is nem szeretjük – természetes dolog.

Ha az őrlőfogak egymás felé néző felszínén szuvasodás alakul ki az másik helyzet. Ekkor, előfordulhat, hogy a szuvasodás a két fog közti területről elindulva alattomosan a rágófelszín alatt halad a fogbél felé. A rágófelszín felől ilyenkor a páciensek számára sokáig nem látható e folyamat, csak a fogorvos veszi észre a féléves ellenőrzés során. Ha e szuvasodás egy komolyabb „barlangot” váj ki a fogban, hirtelen a barlang teteje beszakadhat egy erősebb ráharapás hatására – ezt is érzékelheti úgy, hogy letört egy kis zománcdarab, ebben az esetben azonban valószínűleg érzékeli az így előtűnő szuvasodást is a fogban. Remélem nem ez utóbbiról van szó, ebben az esetben ugyanis érdemes mihamarabb fogorvoshoz fordulnia aki fogtömés készítését fogja javasolni.

2010. július 15., csütörtök

Fájdalom fogászati érzéstelenítés után

"Vasárnap kihúzták a jobb alsó bölcsességfogam. Gyulladt volt, úgyhogy egyértelmû volt a dolog. Az injekció nagyon fájt, azt hittem a tû a fülemen jön ki. Ma szerda van a seb már teljesen gyógyult, szinte érzéketlen, a szúrás helye viszont látszik és kb. 1 cm átmérõjû bordó folt van, és azóta is fáj az állkapcsom azon az oldalon alul-felül és a forgóban. 4 óránként fájdalomcsillapítót kell bevennem, mert sem aludni, sem enni, sem dolgozni nem tudnék. Valami csont sérülés lehet, vagy megsérült a csonthártya, vagy ideg? Mi okozhatja ezt és mikor fog elmúlni. Volt aki azt ajánlotta, hogy írassak fel antibiotikumot a háziorvossal. Tényleg szükséges lenne?"

Az alsó bölcsességfog eltávolításához az orvos vezetéses érzéstelenítést alkalmaz. Ez annyit jelent, hogy mélyen az állkapcsot ellátó ideget kell elérzésteleníteni, ott, ahol az belép a csontba, nem elegendő a fog köré felszínesen érzéstelenítő oldatot juttatni, mint a felső fogak esetén.

Míg a tű eljut az állkapocs belső felszínéhez, találkozhat izommal, érrel is.

Minél nagyobbra nyit ilyenkor a páciens, annál könnyebb áthaladni ezen a területen a lágyrészek megsértése nélkül, de sajnos ez nem mindig sikerül. Ha már eleve fájdalmas a bölcsességfog, a páciensek nem tudnak olyan nagyra nyitni, mint ahogy ideális lenne, ilyenkor könnyebben előfordulhat ér vagy izom sérülés.

Ha sérül egy érszakasz, könnyen vérömleny alakul ki az izmok között. Ez csúnya, nyom, feszít, és csak elég lassan múlik el, ahogy a vér felszívódik a területről. Akár 2-4 hét is lehet, folyamatosan csökkenő feszüléssel és fájdalommal. Nem jellemző, hogy erre antibiotikumot adnak, hiszen ez nem fertőzés. Ennek eldöntése mindenképp a kezelőorvos feladata, aki ha megvizsgálta a területet, jobban meg tudja mondani, hogy kell e gyógyszer vagy sem.

Bizonyos esetekben Rutascorbin szedése javasolt lehet (ez vény nélkül kapható a patikákban) mely a vérömleny gyorsabb eltűnését segíti. A homeopátiás szerek közül ilyen esetben a LEDUM C12 segíthet, de ezt érdemes homeopata orvossal megbeszélni. Az ugyancsak homeopátiás Traumeel kenőcs kivülről a kékes-zöldes bőrfelszínre kenve segíti a gyógyulást. Ez a kenőcs szintén vény nélkül kapható a patikákban.

Mindenképp azt javaslom, hogy forduljon fogorvosához, hiszen látatlanban csak tippelni lehet, hogy mi a legmegfelelőbb kezelés.

"Kedves Doktornő!

Nagyon szépen köszönöm a gyors, kimerítő válaszát és a segítségét!"

2010. július 14., szerda

Fogfehérítés otthon

"Érdeklődnék, hogy tud-e javasolni valamilyen otthoni fogfehérítő terméket, amely nem károsítja a fogakat, és egy alapjában nem hó fehér fogak esetén, ahol a a fognyak sötétebb, a fog vég világosabb van-e értelme egyáltalán próbálkozni ilyen otthoni fogfehérítő szettekkel?"

Látatlanban sajnos nem tudok tanácsot adni fogfehérítés ügyében. Az alap fogszínen nagyon sok minden múlik. A barnásabb árnyalatú fogak általában sokkal jobban reagálnak, mint a szürkés árnyalatúak. Van akinek az otthoni fogfehérítés megfelelő és a fognyakon is remekül fehérít, van azonban, mikor valaki a rendelői fehérítést az otthonival kombinálja és így ér el megfelelő eredményt. Bizonyos fogszínek azonban egyáltalán nem reagálnak olyan mértékben a fogfehérítő kezelésre ahogy a páciens szeretné, ilyenkor (például tetraciklines elszíneződés) egyéb kozmetikai fogászati beavatkozás (pl. porcelán héj) szükséges.

A fognyak – íny határa különösen érzékeny terület, egyrész a fog ezen a területen a legérzékenyebb, másrészt a fehérítés közben megfelelő ínyvédelem is szükséges, hogy az íny ne károsodjon.

A piacon többféle otthoni termék is kapható. Mi a rendelőben az Opalescence nevű otthoni fogfehérítőt jaqvasoljuk. Ehhez az eljáráshoz egy lenyomatra van szükség a rendelőben, erre a lenyomatra a fogtechnikus egy egyedi fogfehérítő sínt készít, ebbe kell a fogfehérítő gélt otthon betenni és a fogakra felhelyezni. Az egyedi sínre a megfelelő hatás és az íny maximális védelme érdekében van szükség. Az otthoni kezelés közben és után mindig van fogorvosi kontroll vizsgálat, a páciens uygan otthon fehérít, mégsem marad fogorvosi támogatás nélkül.

Léteznek fogorvosi rendelőn kívüli, fogorvos részvételét nem igénylő egységes sínt tartalmazó szerek is, ezeket azonban nem ismerem, így véleményt nem tudok adni ezekről a termékekről.

Remélem megtalálja az Önnek legmegfelelőbb megoldást,

"Kedves Doktornő!

Köszönöm a gyors és kimerítő válaszát.

Továbbra sincs merszem belevágni az otthoni rendelőn kívüli fogfehérítésbe, bármennyire is megörültem a héten, hogy már jóval olcsóbban "megúszhatja" az ember, ha otthon végzi. Tudom, hogy vannak nagyon profi fogászati fogfehérítő eljárások, de ezekre jelenleg nem tudok áldozni ennyi pénzt, és kicsit ezektől is tartok. A régi fogorvosom azt mondta anno, hogy eszembe ne jusson fehéríteni, mert "kiszáradnak" (ha nem is pont ezzel a szóval élt) a fogak, amit nem most fogok észrevenni, hanem évek múlva. Nem tudom igazából kinek higgyek, és tényleg mi a biztosíték, hogy ha kifehérítem - valóban szép lesz pár évet a fogam, aztán meg elromlanak, mert a fog szerkezete, minősége megváltozik a vegyianyagok miatt.

Hát nem tudom nagy a csábítás, de azért vannak fenntartásaim, bármennyire is ma már nem egy exta dolog fehér fogakat varázsolni."

2010. július 12., hétfő

Fogfájás és gyulladt fog


"A jobb felső 2-es fogam 1 hete begyulladt. Elmentem a fogorvosomhoz, aki azt javasolta, hogy várjunk egy hetet a gyökérkezeléssel, amíg lentebb megy a gyulladás, és írt fel nekem antibiotikumot (Dalacin). Szedtem is, de mintha semmit sem használt volna. Ugyan úgy folyamatosan fáj, néha erősebben, néha gyengébben, de átlag napi 2 Algopyrint kellett bevennem, hogy elviselhető legyen. Az lenne a kérdésem, hogy ha holnap elkezdi gyökérkezelni ilyen gyulladt állapotban, nem fogok-e megőrülni a fájdalomtól?:) Van-e olyan fájdalomcsillapító, ami gyulladt fogra is hat? Vagy egyáltalán fáj-e, ha gyulladt fogat gyökérkezelnek? Sok véleményt olvastam már fórumokon, van, aki szerint megkönnyebbülés, van aki halálos fájdalmat érzett. Melyik az igaz?"


Gondolom kérdései már tárgytalanok, hiszen azóta már túl van a gyökérkezelésen, remélem minden rendben volt. Egy komolyan begyulladt fogat nehéz elérzésteleníteni, de több injekció beadása esetén azért ez többnyire sikerül. Az antibiotikum segít a fertőzés gyengítésében, így az Ön részére remélhetőleg a gyökérkezelés megkönnyebbülés volt, hiszen a gyógyszer a vérerek útján a csonthártya felől segít, a fogorvos pedig a gyökércsatorna megnyitásával a másik oldalról.


Nagy fájdalom esetén főleg diclofenák tartalmú fájdalomcsillapítot szoktunk felírni, ilyen például a Cataflam vagy a Flector, ezek vényre kapható gyógyszerek. Azonban, ha hétfőn orvosának sikerült a fogat kitisztítania és valószínűleg gyógyszeresen lezárnia, remélhetően ezekre az erősebb fájdalomcsillapítókra nem lesz szüksége.


"Kedves Doktornő!

Köszönöm a kielégítő válaszát, igen, már túl vagyok rajta és valóban megkönnyebbülés volt, sikerült elérzésteleníteni a fogamat."

2010. július 9., péntek

Fogselyem használata, fogpótlás tisztítása

"A kérdésem fogápolással kapcsolatos lenne, a napokban hídpótlást kaptam és

azt szeretném tudni, h ezt elég csak fogkefével tisztítani vagy fogselyemmel is célszerű.

Próbáltam fogselyemmel tisztítani, de csak a hídban lévő műfogak, fogak közé tudtam bedugni, alá nem sikerült mivel a hídban lévő műfogak alatt nincs rés, azok a ínyen állcsonton ülnek..

nem tudom h ez alá is be kell húzni a fogselymet vagy csak elég ha a közöket kitisztítom vele..

fogköztisztító kefékkel is próbálkoztam, de azok túl vastagok ahhoz hogy ide bedugjam..

A fogselyem használat egy kicsit nehézkes a számomra néha meg is sértem az ínyt (biztos gyakorlat kérdése is).

Az lenne a kérdésem h mit ajánl foghíd tisztítására, elég-e fogkefével+szájvíz,

vagy fogselyem (superfloss) vagy fogköztisztító kefe is kell."

Örömmel olvasom, hogy a híd tisztításáról kérdez, és külön figyelmet a híd ápolására.

A Superfloss (Oral-B) a legalkalmasabb erre, hiszen a cipőfőző szerű keményített végét aránylag könnyen be lehet vinni a saját fog (pillérfog) és a hídtag közé. A hídtest vonalszerűen vagy pontszerűen érintkezik az alatta levő ínnyel, így a superfloss puha, szivacsos részével lehetséges a híd és az íny közti terület megtiszítása is, vízszintesen mozgatva az íny felszíne felett a hídtest alatt.

Hagyományos fogselyemmel vagy az egészen vékony interdentális kefével a híd pillérfoga és a saját ép fog közti terület tisztítható meg, ezeket a híd alá bevinni nem lehetséges. Az interdentális kefék közül a Curaprox márkájú zöld interdentális kefe egészen vékony, még szoros fogközbe is befér.

Fogkefével körkörösen maszírozva érdemes a pillérfogaknál a fognyaki rész megmasszírozása is, az íny vérkeringésének ez nagyon jót tesz.

Szokták még javasolni kiegészítő eszközként a szájzuhany használatát, ez valóban nagyon kellemes, jó és higiénikus érzést ad, de önmagában semmiképp nem elegendő.

2010. július 6., kedd

Amalgám tömés utáni fogfájás

"1 éve cserélték ki az amalgán tömést a jobb felső fogamban. Kb. 1 hónapja feldagadt az arcom ettől a fogamtól. Kaptam rá Dalacint. Beszedtem, a daganat elmúlt, de továbbra is érzékeny, gyulladt az ínyem, nem a fogam. A fogorvosom szerint elhalt a fogam és ki kellene húzni. Én nem engedtem, de félek, hogy komolyabb bajom lesz tőle. Milyen megoldást javasol?"

A legtöbb esetben meg lehet próbálni a fogat gyökérkezeléssel megmenteni. Sajnos előfordul, hogy a gyökérkezelés már nem jelent megoldást, például ha a fog gyökércsatornái nem tárhatóak fel kellőképpen, a fog körül komoly csontpusztulás van, esetleg mozog, vagy a koronai rész már a csont alá szuvasodott. Ilyen esetben valóban csak a fogeltávolítás marad. Talán kérdezze meg fogorvosát, hogy mi a vélemyénye, megmenthető e gyökérkezeléssel a fog, én ugyanis a kevés információ alapján ezt sajnos nem tudom Önnek megmondani.

Mielöbbi gyógyulást kívánok,

"Köszönöm segítőkész válaszát! A gyökérkezelést azért vetette el a fogorvosom, mert nagy tömés van a fogamban. Mivel rágófog, nem sokáig bírná a terhelést a gyökérkezelés után. Szedtem gyulladáscsökkentőt (a lábamra ) és most az ínyem sem fáj.. Lehetséges-e hogy felszívódott a "góc"? Vagy továbbra is ott lappang?"

Sajnos a góc magától nem szívódik fel, azt a fog felől kell kezelni – vagy eltávolítani, vagy gyökérkezelni. Ha antibiotikumot szedett, az kívülről a vérerek felől segít, de a fog belsejébe a gyökércsatornákba nem hatol be, itt a baktériumok megmaradnak, így a gyulladás sajnos ki fog újulni. A fogát mindenképp kezeltetnie kell, hogy ez ne történhessen meg.

Mielöbbi gyógyulást kívánok,

"Hálás köszönetem a szakszerű válaszokért!
Megfogadom tanácsát és gyökérkezeltetem a fogam. Sajnos új fogorvost kell keresnem mert a régi húzás mellett döntött."

2010. július 3., szombat

Kimozdult fog kezelése

"2 napja átestem egy régi, 5 tagú alsó híd eltávolításán, amely helyére majd egy újabb kerül. A híd át lett vágva, de egy részén sajnos olyan erősen kötött a ragasztó, hogy a négyes és ötös fogról a koronarész csak hosszas, erőteljes rángatásokkal, többszöri próbálkozással jött le. (Fog csak a négyes alatt van, az ötödik tag pótlás)

Közben nagyon erős fájdalmat éreztem, akár egy foghúzásnál. Azóta az ínyem gyulladt, vörös, nőtt egy hólyag a fognyaki részen, de a legijesztőbb, hogy úgy érzem mozog a fogam. (Nem magától, csak, ha az ujjammal nyomogatom) Remélem, hogy csak képzelődöm, vagy ennyi mozgás eddig is volt, de közben félek, hogy az új pótlás nem lesz majd stabil. Létezik, hogy ilyen traumától kimozdulhatott? Előzőleg nem volt baj sem a csonttal, sem az ínnyel. Ha igen, képes lesz regenerálódni, és a fog vissza tud majd épülni a csontba? A fogorvosomat nem akarom megkérdezni, nyilván nem is ismerné be, hogy hibázott a híd lebontásakor...Jelenleg homeopátiás Traumeel tablettát szedek rá, ez jó irány?"

Talán egy próbát megér, hogy mégis megkérdezi a fogorvost, hiszen megfelelő kezelés csak bizalomteljes légkörben végezhető, ez nem csak Önnek, de fogorvosának is alapvető. Ahhoz, hogy ő megfelelő döntéseket hozhasson a továbbiakban a fogpótlása, fogai ügyében, mindenképp meg kellene vele osztania a tapasztalatait. Egy megfelelően tartós és jó konstrukcióhoz ez nélkülözhetetlen.

Egy régi, kemény ötvözetből készített fémkerámia hidat nem mindig egyszerű eltávolítani. A leszedés közben a fogágyban a fogat fenntartó rostokat érheti trauma. Ennek mértéke nem csak a fogorvos által alkalmazott technikán múlik, hanem az eltávolítandó fémötvözet minőségén is. Egy valóban egészséges, erős fogággyal bíró fogat szerintem nagyon nehéz úgy megmozdítani, hogy ez végleges károsodást okozzon, nekem legalábbis, „szerencsére” még nem volt ilyen tapasztalatom.

Egy 5 tagú híd sokszor stabilnak tűnik akkor is, ha az alatta levő egyes pillérfogak, vagy egy egy pillérfog fogágya időközben meggyengült. A híd egyik funkciója ugyanis a sínezés, azaz az egyenként kissé lazább fogak erő egységbe foglalása. A röntgenfelvétel erről már a híd eltávolítása elött már információt adhat, de ez nem minden esetben van így.

A fogorvos a lenyomat elött megvizsgálja a kialakult helyzetet, ennek függvényében tudja eldönteni, hogy mi legyen a következő lépés. Egy megfelelően elkészített hídnál, koronánál, ha a fogat tengely irányú, a gyökércsúcs felé ható erő éri (ilyen a normál rágóerő) akkor az a fogat stabilizálhatja. Meggyengült pillérfog esetén a hidat ki szoktuk terjeszteni egy vagy több pillérfog bevonásával.

Nem tudom, hogy feltétlen jól értem e a leírást, de ha az ötös fog hiányzik és a négyes fog volt az utolsó pillérfog, akkor ez egy szabad véges hídnak tűnik, ez bizony meggyengítheti a pillérfogat. Ilyenkor, ha lehetőség van rá, más konstrukciót kell készíteni, de erre látatlanban képtelenség jó választ adni. Ha a pillérfog elegendően stabil volt, akkor az új fogpótlást is megfelelően el fogja bírni, a tengelyirányú, lefele ható erő a csontot felépülésre készteti, a híd pedig, mint írtam a fogakat sínezi.

A trauma kezelésére a Traumeel tabletta jó választásnak tűnik, hiszen a fogat (és Önt is) egészen biztosan érte sokkhatás. Gyulladás csökkentő öblögető segíthet, de a legfontosabb, hogy mindenképp konzultáljon az orvosával, hogy legyen lehetősége a kezelés módosítására, ha erre szükség van.

"Köszönöm szépen gyors, mindenre kiterjedő válaszát, kicsit sikerült megnyugtatnia.

A 2 nappal ezelőtti vázpróbán említettem az orvosomnak a fájó fogat, kérdeztem, hogy mit tudok tenni vele, hogy javuljon, de ő közönyösen, meg se nézve a fogat, csak annyit felelt, hogy semmit, természetes, hogy fáj, mert ez egy nagy pofon volt a fogamnak. (Egyébként egy jó nevű szájsebészről van szó, akit ez idáig nagyon kedveltem)

Biztos mindenkinek lehetnek rossz napjai, de sajnos ilyenkor kezd elpárologni belőlünk, páciensekből a korábban kialakult feltétlen bizalom. Sajnos az a tapasztalatom, hogy a legtöbb fogorvos hipochondernek bélyegzi azt a beteget, aki valóban sokat törődik a fogai állapotával (mondjuk mert genetikai adottságainál fogva rá van kényszerítve), vagy épp alacsonyabb a fájdalomküszöbe.

A híd első két pillére egyébként a négyes és hármas fogam lesz (ez utóbbi csak most kerül a hídba), a másik vége pedig egy új implantátum a hetes fog helyén. Remélem így megfelelő lesz a stabilitás. A homeopátiás Traumeel hatására az ínyem állapota sokat javult, úgyhogy bízom benne, nem lesz maradandó káros következménye a korábbi drasztikus hídeltávolításnak.

Azt még szeretném leírni, hogy nagyon szimpatikus a rendelőjük és a betegekhez való humánus hozzáállásuk. Azt gondolom ebben a szakmában ez utóbbi elsődleges szempont.

Még egyszer köszönöm a segítségét és további szép napot és sikereket kívánok!"

2010. július 2., péntek

Gyökérkezelés során antibiotikum terápia

"Mennyi az esélye annak, hogy a 150 mg Dalacin napi 4X1 szedése megszüntesse teljesen a gyulladást, és utána már elkészíthetõ a gyökértömés?
Válaszát elõre is köszönöm, kívánok Önnek további szakmai sikereket és sok boldogságot!"

Gyökérkezelés során a Dalacin nem az oki terápia, csak a gyulladást segít csökkenteni. A szisztémásan szedett antibiotikum a véráram felől segít, de a foggyökér belsejébe nem hatol be. Ha csak Dalacint kapna, az egy ideig ugyan segítene, a panaszok enyhülhetnek is, de ha az okot nem szüntetik meg akkor a fertőzés és gyulladás ismét kiújul.

A lényeg a gyökérkezelésen van, hogy mennyire sikerül a gyökércsatornákat feltárni és ezeket tökéletesen kifertőtleníteni. Amíg a fog nyitva van, ez meg sem történik, hiszen a szájból a bacik bejutnak a csatornába. Az oki terápia tehát akkor kezdődik meg ha a csatornát le lehet zárni gyógyszerrel.

Ha gyógyszeres lezárás után is tünetmentes, nem jön a csatornából váladék és megszűnik a fertőzés kellemetlen szaga – ekkor már el lehet készíteni a gyökértömést. Ez van hogy hamar megoldható, van hogy többször kell tisztogatni a fogat míg ez az állapot elérhető.

2010. július 1., csütörtök

Félelem a fogászati kezeléstől

"Sajnos gyermekkoromban és a több évig húzódó fogszabályozáson a sok negatív élmény miatt nagyon félek a fogorvostól. Mivel a hagyományos régi rendszerű lidokain injekció nem nagyon hatásos az én esetemben (bár valószínűnek tartom ez már a lelki tényező miatt van így), ezért ez a félelmem odáig fajult, hogy 3 évvel ezelőtt altatásos fogászati kezelésen vettem rész. Azonban egy évre rá erős hormonkezelést kaptam egy betegség kezelése révén, ami miatt a fogaim is nagyon megromlottak, letöredeztek.

Érdeklődni szeretnék Önöktől, hogy milyen lehetőség van Önöknél az érzéstelenítésre egy fogászati kezelés alatt? Az altatást most már nem szeretném megkockáztatni. A másik kérdésem pedig az, hogy a lézeres kezelés az a fogfúrást helyettesíti, illetve kiváltható vele?"

Érzéstelenítőként az Ultracain DS Forte, articain tartalmú készítményt alkalmazzuk (Lidocainnál 4,5 x nagyobb hatáserősségű).

Altatásos kezelést rendelőnkben nem végzünk. Tapasztalataink szerint a kellően megalapozott orvos-beteg bizalmi kapcsolat és a megfelelő érzéstelenítési technika elegendő, és biztos alap a fájdalommentes kezeléshez.

Lézeres kezelést kisebb sebészeti műtétekkor, gyökérkezeléskor, fogfehérítéskor használunk, a Biolitec sebészeti diódalézerével. Ez a gép nem alkalmas a lézeres fogfúrásra melyről Ön kérdez.

Az egy másik fajta, jóval nagyobb teljesítményű lézerrel lehetséges. Ilyen tipusú lézer ha jól tudom, Budapesten az Ectoderma lézerklinikán áll rendelkezésre, ahol kifejezetten lézeres kezelésekre specializálódtak, így eszközparkjuk is ennek megfelelő.