"Nemreg egy fogaszati rendeloben kicsereltek egyik also ragofogam tomeset. Amalgam tomes volt, most feher tomest tettek bele. Semmi panaszom nem volt a fogamra, most pedig amiota kicsrelte a
fogorvos egyszeruen az uj tomest ha a felso felen megkaparom, vagy ingerlem valamivel, erzekeny a fogam.Ennyhe fajdalmat erzek.A doktorno azt ajanlotta hogy varjunk vele egy kis idot hatha elmullik, annak mar 3 hete de tovabbra is fenall a dolog.Kulonosen akkor jelentkezik ha kemenyebb valamit ragok, pl kenyerhelya, csipsz stb. Mikor a doktorno betomte a fogam es csiszolta le a felesleges tomoanyagot, mar akkor ereztem, hogy reagall a fog.
A doktorno azt ajanlotta ha nem mullik el akkor gyokerkezelest kell alkalmazni.
En megmondom oszinten egy kis ketelyem van a dologgal kapcsolatban ugyanis az en fogam se nem volt gyulladt, sem nem fajt, se semmi, akkor.
Az On velemenyet szeretnem kerni ebben a kerdesben."
Az Ön által említett eset sokszor előfordul az én praxisomban is, a leggondosabb kezelés és töméskészítés mellett is. Az okot elsősorban az esztétikus tömés kémiai és kötési jellemzőiben keresném illetve az eredeti szuvasodás vagy tömés mélységében.
Okok lehetnek:
- a fehér tömés kötésekor zsugorodik. A zsugorodás vakuumot képez a zománc dentin határon és feszültséget okoz. A fehér tömés ugyanis kémiailag kötődik a foghoz, ez egy sokkal érzékenyebb kötődés, nem olyan, mint régen az amalgám (az nem kötött a foghoz, csak benne volt). A fehér tömés egyáltalán nem biztos hogy mélyen van, mégis bizonyos szögből történő harapáskor ez az érzékeny, zománc dentin határon levő feszültség fokozódik, a páciens fájdalmat érezhet ráharapáskor. Megfigyeléseim szerint ez elsősorban az alsó 6-os fogak, ritkábban az alsó 7-es fogak és még ritkábban a felső 6-os fogak területén jelentkezik régi amalgám tömés cseréjét követően új esztétikus tömés mellett.
Én ilyenkor az elkészített tömést eltávolítom, egy ideig - akár egy két hónapig gyógyszeres tömést teszek a fogba (Cariosan tömés), míg a panaszok elmúlnak. Gyökérkezelésre ebben az esetben nem szokott sor kerülni, a panaszok a tömés eltávolítását követően egy-két napon belül rendeződnek, majd egy két hónap alatt az érzékeny dentin is megvastagszik egy picit.
Ezután új esztétikus tömés készül, vastagabb alábéleléssel és még több rétegben, hogy a feszültség esélye tovább csökkenjen. Megfigyelésem még, hogy másik típusú, márkájú tömőanyag használata is segítség bizonyos esetekben.
Okok lehetnek:
- mély volt az eredeti szuvasodás és tömés, most a töméscsere után még mélyebb szuvasodást fedez fel a fogorvos, ezt betömi, így azonban az új tömés alja már nagyon közel kerül az idegkamrához. Erre utalhat az, hogy érezte a fogfúrást. Attól függetlenül, hogy a szuvasodás mély, először az orvos megpróbálja a fogat betömni, remélve, hogy ennyi elegendő a folyamat visszafordításához, de sajnos sok esetben ez már nem segít, ilyenkor gyökérkezelés kell. Ebben az esetben az új tömés után nem csak egy-egy irányból történő ráharapáskor fáj a fog , hanem az egész fog fájdalmas ráharapásra, komoly hideg később melegérzékenység alakul ki.
Szép napot kívánok.Azért fordulok a Dr.Nőhöz mert van egy problémám.
VálaszTörlésKb.5-hónapja eltört egy fogam.Sajnos akkor nem lett kihúzva ill. kezelve.Most 3-hete iszonyatos fájdalom kíséretében egy duzzanat keletkezett rajta.Nem mentem azonnal orvoshoz gondoltam begyulladt s nem nagyon tudnak vele mit kezdeni.Rá 2-3 napra keletkezett egy tályog a szájpadlásomon.Elmentem orvoshoz,a tályogot megcsapolták,gézdarabokkal nyitva tartották.Úgy tűnt hogy a gyulladás lappad és talán kilehet húzni a fogamat.Vagyis mint kiderült már nem egy hanem 2 fogat sos-ben.Viszont tegnapra az előzőleg kiürült tályog ismét hatalmas lett.Most már beszélni sem tudok:(Holnap megyek szájsebészetre és gondolom megint megnyitják.Ez a legkevesebb.Ami a gond hogy a fogam nagyon fáj és mozog is.
Kérdésem az lenne hogy van e olyan módszer amivel egyszerre lehetne orvosolni a problémát?
Mivel majd 3-hete nem tudok enni,iszonyatos fájdalmaim vannak.S sajnos a gyógyszerek is egyre többe kerülnek.
Esetleg ilyen esetben lehet e altatásban műteni,eltávolítani a gyulladt fogat,fogakat és kitisztítani a gennyes tályogot.
Várom válaszát.Tisztelettel István.
Kedves István,
VálaszTörlésA szájsebészeten először az akut gyulladást megpróbálják valahogy kezelni, ezért nyitják meg és drenálják a tályogot. A cél, hogy a gyulladást olyan szintre csökkentsék, hogy a fogat komolyabb szövődmények nélkül ki lehessen húzni. Amint ez megvalósítható, egészen biztosan a foghúzás fog következni, ekkor panaszai alábbhagynak majd. Ha a lángoló gyulladás közepette próbálnák meg kihúzni a fogát, biztosan nem lehetne megfelelően elérzésteleníteni, így nagyon fájdalmas lenne, emellett a véráramba is nagyobb mennyiségű baktérium és genny kerülhetne bele, melynek általános egészségi szempontból lehetnek káros következményei.
A szájsebészeten valószínűleg antibiotikumot is adnak, hogy a gyógyulást erről az oldalról is megtámogassák.
Mielöbbi gyógyulást kívánok!
Dr. Pattogató Rita