Magamról

Saját fotó
Budapest, Hungary
Kedves Olvasó! Jelenleg kisbabáimmal szabadságon vagyok, csak ritkán tudok válaszolni a levelekre! Sürgős esetben fordulj(on) azonnal személyesen szakemberhez. Meleg szívvel ajánlom kollégáimat a Budapest Dental Fogászaton: www.budapestdental.hu Dr. Pattogató Rita a nevem, 1997-ben végeztem a SOTE Fogorvostudományi Karán. Először Fog- és Szájbetegségekből, majd Konzerváló Fogászat és Fogpótlástan szakirányból szereztem szakvizsgát. Jelenleg Fogszabályozás rezidens vagyok, azaz ebben a szakirányban tanulok tovább. Szeretem a szakmámat és az embereket, szívesen segítek fogas kérdésekben, ha épp az adott kérdésre tudom a választ (sajnos nem tudom mindenre...). Nem célja ennek a weboldalnak, hogy más fogorvosok munkáiról véleményt alkossak, az ilyen jellegű levelekre nem válaszolok. Elsősorban abban szeretnék segíteni, hogy biztonságosabb érzés legyen elkezdeni egy fogászati kezelést. Úgy vettem észre, több információ birtokában a betegek bátrabban ülnek be a fogorvosi székbe, könnyebb és gyorsabb lesz a kezelés. Manapság olyan komoly a technikai fejlődés a fogászat területén, hogy szerintem érdemes több infót beszerezni a biztonságos döntéshez.

2010. november 29., hétfő

Mini implantátum árak

"Honlapjukon a fogászati árak-ban az MDI mini implant rendszernél használt kifejezés érdekelne, "Teljes felső fogsor egy fogívre 6 db mini implantátummal (műtétdíj is) " Mit jelent az egy fogív?

Ha teljes a foghiány, elegendő-e az egy felső és egy alsó fogív ? Üdvözlettel:Gyopár József"

Egy fogív az egy állcsontot jelent. Az alsó fogív tartja az alsó fogakat az alsó állkapocsban (mandibula) a felső fogív pedig a felső fogakat (maxilla).

A felső fogívbe általában 6 db mini implantátumot helyeznek be, majd erre kerül egy felső fogsor. Az alsó fogívben általában elegendő 4 db mini implantátum, majd erre kerül egy alsó fogsor.

Egy teljesen fogatlan száj esetén tehát rutinszerűen a következőképp épül fel egy fogászati árajánlat:

Diagnózis, kezelési terv:

kezelés kód

Fogászati kezelés

kezelés egysége

kezelés ára

db

teljes ár

STA

Statusfelvétel, szájvizsgálat, kezelési terv készítése

alkalom

2 000 Ft

1

2 000 Ft

RTGP

Panoráma röntgenfelvétel

db

4 000 Ft

1

4 000 Ft

BCTA

3D Cone Beam CT felvétel ára külsős röntgen laborban fizetendő

db

20 000 Ft

1

20 000 Ft

Alsó és felső fogsor, összesen 10 db implantátummal:

kezelés kód

Fogászati kezelés

kezelés egysége

kezelés ára

db

teljes ár

MDI1

MDI® mini implantátum kivehető fogpótláshoz (műtétdíj + implant. csavar)

implantátum

54 000 Ft

10

540 000 Ft

MDF

Kivehető fogsor alap MDI® mini implantátumokra (szükséges elemekkel, műfogak nélkülí)

fogsoralap

116 000 Ft

2

232 000 Ft

MFA

Normál műfog (fogsorral pótolt fogak száma szerint)

műfog

2 100 Ft

28

58 800 Ft

Természetesen az állapotfelmérésnél kiderülhet, hogy az elhorgonyzáshoz kevesebb implantátum is elegendő. Minimálisan mindkét állcsontba 2-2 db implantátumra szükség van, de a 4 db sokkal optimálisabb.

Kivehető fogsor alap természetesen 2 db kell, hiszen egy alulra, egy felülre. A műfogaknál szintén lehet variáció, van akinek kevesebb fog fér csak el a fogsoron. A normál műfogak helyett lehet exkluzív műfogakat is választani, ezek ára 2500 Ft/ db.

2010. november 23., kedd

Fogsor hordása foghúzás után

"Azt szeretném megkérdezni hogy foghúzás után mennyi idővel lehet újra hasznélni a szájpadlást?

Letört az a fog ami a szájpadklást tartotta,de így is fentmarad a szájpadlás a helyén.

szerda délelött húzták ki a szájsebészeten a letört fogat. Ma pénteken már nem fáj a seb. Aszpirin protektet is szedek így lassan ált el a vérzés.

kérem segitsen tanácséval mikor használhatom újra a szájpadlást mivel anélkül enni is alig birok. Fent csak 2 fogam van sajnos. Asztmás is vagyok."

A foghúzás után akár másnap már lehet a fogsort hordani. Egy hét után pedig a kihúzott fog helyére már lehet műfogat pótoltatni a régi fogsorba. Persze ez csak akkor lehetséges ha a fogsor stabilitása megfelelő. Bizonyos esetekben a fográpótlás mellett érdemes a fogsort alábéleltetni, így annak stabilitása javítható.

Nagyon fontos, hogy ha a kihúzott fog mellett a fogsorban kapocs volt, az a fogsor használatakor semmiképp ne sérthesse sehol az ínyt vagy a nyálkahártyát. Ezt a kapcsot a legtöbb esetben a fogorvos a foghúzás napján el szokta távolítani a fogsorról és így adja vissza azt használatra. Ha ez nem történt meg, akkor ezt fogtechnikus kolléga is szívesen megteszi.

Fontos, hogy a fogsor használata ne okozzon fájdalmat. A fogsor nem ér el a seb felszínére, hiszen ott addig fog volt, de a seb szélét irritálhatja, törheti, ilyenkor érdemes fogorvostól vagy fogtechnikustól egy kis korrekciót kérni, azaz a fogsort megigazítani a kérdéses területen.

Fontos még, hogy a fogsort megfelelően higiénikusan tartsuk és csak tisztán tegyük a szájba, ezzel megelőzve egy esetleges fertőzés kialakulását.

2010. november 17., szerda

Fogszuvasodás kezelési lehetőségei

"T. Doktornő!

A felső két fogam között egy nyelvvel kitapintható lyuk van, sajnos

belemegy az étel is. kb. 2 hete érzem, hogy a fog belső oldalán mintha

visszahúzódott volna az íny, "fázik". Félek, hogy elveszíthetem, ha

harapok,akkor fáj. Van esetleg remény hogy ne húzzák ki?"

Természetesen van remény, de minél hamarabb fogorvoshoz fordul, annál több az esélye. Ha "fázik" az jó jel, mert az jelenti, még élhet az ideg a fogban. A "ráharapásra fáj" jelezheti, hogy él a fog, csak nagyon mély benne a szuvasodás, de utalhat arra is, hogy a fog elhalt és a gyökércsúcson túli terült gyulladt, így ráharapáskor e gyulladt terület nyomása fájdalmat okoz. Az állapotfelmérés és egy röntgenfelmérés alapján ez könnyen kideríthető.

Ha a fog még él, lehetséges, hogy egy egyszerű töméssel még ellátható, bár erre talán már kevés az esély. Ha nem egyértelmű, hogy tömhető e vagy már gyökérkezelni kell, akkor előfordulhat, hogy először egy gyógyszeres tömést helyez bele az orvos, ezzel várni kell pár hetet és ha megnyugszik, el lehet készíteni a végleges tömést.

Ha elhalt és a gyökércsatorna fertőzödött, akkor gyökérkezelni kell. Ez általában két vagy több üléses folyamat, ha ez megvan, akor lehet a koronai részt töméssel ellátni.

Ha a gyökércsatornák nem feltárhatóak, vagy a fog koronai része olyan mélyen a csont alatt is sérült (szuvas), hogy a fog nem felépíthető - csak ebben az esetben merül fel a foghúzás lehetősége.

Tehát remény, és mint látja több alternatíva is van, azt javaslom, forduljon mielöbb fogorvosához!

2010. november 12., péntek

Mini implantátumok és teljes fogsor

"A kérdésem az lenne, hogy ha felső állcsontom nem alkalmas a csontvastagság miatt normál implantátum beültetésére mini implantátummal még lehetséges e a megoldás. Én a kivehető fogsortól annyira nem idegenkedem, csak inkább a szájpadlás lefedése az ami elriaszt. Mini implant esetében a klikkes megoldásnál is fedett az egész szájpadlás?
köszönöm a válaszát"

Arra válaszolni, hogy egy adott állcsont alkalmas e implantátumok, illetve mini implantátumok beültetésére, látatlanban nem lehetséges válaszolni. Ehhez első körben panoráma röntgen kell, erről nagyjábóli diagnózist lehet adni, mivel ez csak egy 2 dimenziós kép az állcsontról, majd 3 dimenziós CT felvétel, mely segítségével térben is lehet látni, hogy pontosan mennyi és milyen minőségű csont áll rendelkezésre.

A mini implantátumokat kedvezőtlen csontviszonyok eseteire fejlesztették ki. Ezek sokkal vékonyabb, csavar szerű implantátumok, ennek megfelelően vékonyabb csont is alkalmas lehet a befogadására, igaz, nagy terhelést nem bírnak el, csupán kivehető fogpótlást, ahol a terhelés a teljes fogívre oszlik el.

A szájpadlás rész egy teljes kivehető fogsoron nem véletlenül van. Ez ugyanis nagyban segít a fogsor szájban tartásában. A fogsor szájpad része egy az egyben fekszik fel a szájpadlásra, így erős szívóhatás alakul ki a fogsor alatt. A mini implantátumok elöl a front területen stabilizálják a fogsort, de a szájpad területén a vákuumhatásra ettől függetlenül szükség van.

Jó hír talán, hogy olyan páciensek, akik a teljes fogsor után mini implantos teljes kivehető fogsort kaptak, nagyon szeretik ezt a megoldást, hiszen klasszisokkal jobb rögzülést tapasztalnak, ez elegendő előny szokott lenni a szájpadi rész elfogadására, amit elmondásuk szerint körülbelül 6 - 8 hét alatt szoknak meg.

2010. november 9., kedd

Gennyes zsákocska a fogínyen

"Az szeretném megtudni, hogy a fogínyen mitől alakulhat ki logó kis zsákocska.

Ezt vagy ilyet egy pár napja vettem észre egyik rágó fogam ínyén. Fájni nem fáj, de zavar hogy ott van.

Mivel lehet ezt kezelni vagy eltüntetni?

Várom visszajelzését! Előre is köszönöm! Üdvözlettel: Móni"

Kedves Móni,

látatlanban nehéz ezt jól diagnosztizálni, de elsősorban egy fistula nyílásra gondolok, annak van hasonló képe, mint amit leírt. Ez egy kis gennyes képződmény a fogínyen valamelyik foga alatt vagy fölött. Lényegében egy gennyjárat kivezetőcsöve, mely valamelyik foghoz vezet, amely elhalt, s melyből a genny utat tör magának kifele a szájüreg felé.

Mindenképp érdemes lenne fogorvoshoz fordulnia, aki egy röntgenfelvétel alapján meg tudja állapítani, hogy pontosan miről van szó.

Ha a diagnózis helyesnek bizonyul, a fistulát a hozzá tartozó fog gyökereinek fertőtlenítésével, majd megfelelő gyökértöméssel lehet eltüntetni, hiszen ha a bacik eltünnek a fog gyökércsatorna rendszeréből, akkor nem lesz genny utánpótlás, és a fistula nyílás és csatorna magától felszívódik.

Mielöbbi gyógyulást kívánok!

2010. november 4., csütörtök

Fémallergia vagy virágpor allergia?

"Kaptam egy dupla koronát a bal alsó 6-7 re. Elõzetes allergia-vizsgálat nem volt (már volt régen is koronám) de az igaz, hogy kb 10 éve nem tudok fülbevalót viselni. Szerdán még érzékeny volt az állkapcsom, gondoltam friss még az élmény. Csütörtöktõl már érzékeny is az alatt lévõ lecsiszolt - nem gyökérkezelt - fogam, kocogásra nem kényelmes, nem oké. Az arcom garatnál ödémás, szemeim alatt vizenyõs táskák. Sajnos 20 éve erõsen virágpor-allergiám van, ezért joggal arra gyanakodtam, de a szokásos gyógyszerek hatására sem múlank a tünetek, és éjjel-nappal nehezen lélegzem. Ma már állandó hõemelkedéssel párosult, és a torkom is kezd fájni.
Nem akarok hipohonder lenni, de nem lehetséges hogy fémallergiám (is) van? Fogtechnikustól tudom hogy nikkel és berílium NINCS a koronámban, de kobelt és króm igen.
A tesztek napokat vesznek igénybe a bõrgyógyászaton, hogy járok jobban, ha addig marad a korona és tünetileg kezelnek - vagy esetleg szedessem le (netán potyára) ? Mik a kockázatok?"

Remélem azóta jobban van, én sajnos nem tudok azonnal válaszolni.

Egy fémallergia megállapításához komplex vizsgálatra van szükség, ez sajnos nem megy e-mailen keresztül. Azt javaslom, amennyiben budapesti, keressen fel egy allergia központot - én a Budai Allergiaközpontot ismerem és bátran ajánlom - ahol erre a kérdésre - szedesse e le a hidat ezekre a tünetekre vagy sem, valószínûleg fognak tudni válaszolni. Az õ javaslatuk általánosságban egyébként az, hogy hidat csak akkor cseréljünk le, ha a teszt pozitív és a szájban is vannak allergiás elváltozások (ha egyik vagy másik hiányzik, akkor nem, vagy erõsen megfontolandó).

Nem jellemzõ egyébként, hogy egy fémallergia ilyen hirtelen tüneteket produkálna, de kivizsgálni mindenképp szükséges. A lecsiszolt fogak érzékenysége inkább talán a csiszolásnak vagy a friss ragasztásnak tudható be, mint az allergiának, ez sok páciensnél elõfordul, egyéb tünetek nélkül is.

"Köszönöm válaszát, ezért referálok. Allergológusnál voltam, õ is azt mondta hogy nem valószínû a fémallergia ily hirtelen "felbukkanása", viszont 150/110 vérnyomással és erõs fulladással muszáj volt otthon maradnom múlt héten. (a számban egyébiránt minden oké, nincs egyéb elváltozás, a fogérzékenység is megszûnt) Tekintve hogy az allergia-tesztem 25 éves - tehát frissnek már nem mondható - ezért valószínûsíthetõ hogy az erõs virágpor-allergiám alakul át asztmává, vagy ilyesmi. sajnos tesztet csak a szezon után csinálhatnak, az pedig nekem október közepe.

Maradnak a gyógyszerek addig is, a fogaim "renoválása" pedig felfüggesztve....sajnos.

Egyébként Miskolcon élek, ezért Budán ritkán járok. :)

Munkájához további sok sikert kívánok, tisztelettel: "

2010. november 2., kedd

Félelem a fogászati kezeléstől

"Én borzasztóan félek mindentől ami a fogászathoz vezet. A rendelőhöz vezető úton kezdődik a gyomorgörcs, kezeim remegnek, soromat várva a sírás hullámokban tör rám. Én elhiszem, hogy ettől nekem is és az orvosnak is csak nehezebb lesz, de nem tudom mit kezdjek ezzel az érzéssel.
Tudom minden csak fejben dől el, de nem tudom, hogy kellene nyugtatni magamat. Ebben szeretnék tanácsot kérni, a többit a fogorvosra bízom :)"

Nagyon sokan küzdenek hasonló problémával, nem Ön van így egyedül. Konkrét, egyszerű sablon megoldást nem tudok mondani, egy ilyen helyzetet több oldalról is meg lehet közelíteni, kinek-kinek az ízlése, személyisége, gondolat és érzelemvilága alapján.

A legyegyszerűbb - bár szerintem nem mindenki számára optimális - megoldás az altatásos fogászati kezelés. Ezzel a módszerrel lényegében Önt kikapcsolják, így sem a félelmeivel, sem a valóban megtörténő fogászati kezeléssel nem kell szembesülnie. Ez egyrészt előnyös, hiszen ugyan jóval több pénzért, de megvásárolhatja a "szabadságot" a félelmektől. Másrészt azonban elgondolkodtató, hogy az ilyen gyors és talán felületes megoldás minden esetben megéri e? Mennyire lesz tartós az ilyen eredmény? Mennyire fog vigyázni rá, ha nem vett részt a folyamatban? Mennyire fogja érezni a saját felelősségét a saját teste iránt? Tud e a fogorvos épp ugyanolyan munkát végezni egy szájban, ha az illető egy fizikai szerkezetté egyszerűsödik le, mint ha egy élő, lélekkel bíró személlyel van kapcsolatban?

A leghosszadalmasabb, ám legmélyebb lehetőség, ha a pszichológia, illetve önismeret oldaláról indul el valaki. Mi okozza ezt a félelmet? Hova vezetnek ennek gyökerei? Mással kapcsolatban is fellép ez az érzés vagy csak a fogászattal? Mennyire reális ez? Mennyire vagyok ilyenkor tudatos a saját viselkedéssemmel kapcsolatban? Mit tehetnék, hogy ez megváltozzon?

Ezeknek a kérdéseknek a felgombolyítására hosszas önismereti munkára van szükség pszichológusnál vagy valamilyen önismereti módszer segítségével. A válaszok ilyenkor általában nem maradnak a fogászati kezelhetőség témakörén belül, hanem komoly önvizsgálaton keresztül sokkal mélyebbre vezetnek, a változás pedig a személyiség egészét érinti.

Persze ez utóbbi lehetőséget kevesen választják, illetve egy több éves önismereti munka eredményét és a személyiség ilyen irányú megerősödését nem feltétlenül tudja kivárni egy bizonyos helyzetben levő száj - gyorsabb megoldásra lehet szükség.

A legfontosabb talán ebben az esetben megtalálni egy olyan fogorvost, akivel - a félemek egyidejű megtartása mellett - a lehető legmélyebb bizalmi kapcsolatot tudunk kiépíteni. Gyógyítás és gyógyulás ugyanis nem lehetséges bizalom és biztonság nélkül! A félelmek épp eme alapvető fontosságú bizalom kialakulásának nem kedveznek, hiszen a félelem éppenséggel bizalmatlanságot szül.

A félelem leküzdésében segíthetnek még gyógyszerek is. A klasszikus szorongáscsökkentők ajánlása elsősorban pszichiáter feladata, ebben tőle kell tanácsot kérni. Léteznek azonban olyan homeopátiás szerek is, melyek mellékhatások és függőség nélkül csökkenthetik a félelmetesnek tartott fogászati kezelés által kiváltott stresszt.

Az Ön által leírt halálfélelem szerű, pánikrohamnak minősíthető, nagyfokú nyugtalansággal járó állapot esetén a szorongáscsökkentő homeopátiás szerek közül az Aconitum nevű szer lehet a legalkalmasabb az állapot kezelésére. Egyre több homeopátiával foglalkozó fogorvos dolgozik manapság, azonban a fogászati kezelés előtt általános homeopata orvos segítségét is lehet kérni. A javasolt szerből általában C30 as potenciálban javasolt elszopogatni a kezelés elötti este, illetve a kezelés elötti reggel egy adagot, esetleg a kezelés elött közvetlenül ismét egy adagot. A jól megválasztott szer csökkenti a feszültséget és a nyugtalanságot, így a kezelés könnyebben elviselhetővé válik az átlagon felüli módon szorongó páciensek részére is.