"Üdvözletem doktornő! Én egy 23 éves fiatalember vagyok és sajnos van egy nagyon rossz állapotban lévő fogam, a bal alsó négyes. Ennek a fognak már nagyjából a 60%-a hiányzik, amit úgy kell elképzelni, hogy a kifelé néző oldalon már csak kicsiny perem látszik ki az ínyem alól és a fog közepe sincs meg. A fájdalom három napja kezdődött. Megduzzadt a fognál a fogínyem és a fogam már a legkisebb nyomásra is elviselhetetlenül fáj. Van cataflam gyógyszerem, abból vettem be, hogy lejjebb húzza a gyulladást plusz jegelem az arcom, de sajnos egyiknek sincs hatása. Gyökérkezelni vagy húzni gondolom már képtelenség a fogamat a hiánya miatt. Természetesen elmegyek szakemberhez (még ha túl későn is, de legyek intő példa a blog olvasóinak), de gyanítom, hogy valamilyen helyi műtéttel lesz eltávolítva a fog. Mi a véleménye erről?
Válaszát előre is köszönöm!"
Részletes leírása alapján elsősorban fogeltávolításra gyanakszom, bár ezt pontosan csak röntgenfelvétel alapján lehet meghatározni.
Gyökérkezelni akkor érdemes, ha a fog koronai része még felépíthető. Amennyiben a fog megmaradt része az íny fölött van 2 mm-el, akkor csapos felépítéssel, majd koronázással a fog megmenthető lehet. Ebben az esetben első fázisban a fájdalom megszüntetése, majd a gyökércsatorna alapos feltárása és kitisztítása következik. Tünetmentes esetben gyökértömés, majd a csap és a korona elkészítése fogtechnikus segítségével. Sokszor tapasztaljuk, hogy a páciensek sokkal rosszabbnak gondolják egy fog helyzetét, mint amilyen az valójában.
Amennyiben a fogcsonk olyannyira elszuvasodott, hogy a csapos felépítés már nem jön szóba, akkor valóban csak foghúzással lehet a fájdalmat megszüntetni, illetve a további problémákat megelőzni. Ha van még olyan fogrész, melyet a fogorvos vagy szájsebész fogóval biztosan meg tud fogni, akkor egy kisőrlő gyökeret egyszerűen is el lehet távolítani. Ha a csontnívó alatt szuvas a fog, akkor is vannak tehnikák, és eszközök (pl. luxátor) hogy ki lehessen annyira mozgatni a fogat, hogy fogóval el lehessen távolítani. Ha ez már nem elegendő, akkor szájsebészeti feltárás következik.
Amennyiben egy fog nagyon gyulladt, úgy a foghúzás elött a fogorvos antibiotikumot is felírhat, hogy a gyulladás csökkenjen. Ez segít ahhoz is, hogy a fogat tökéletesen el lehessen érzésteleníteni. Amennyiben ez sikerül, akkor a foghúzás teljesen fájdalommentesen elvégezhető.
Fontos, hogy a foghiányt a sebgyógyulás után (általában 6-8 hét) valamilyen módszerrel pótoljuk. Ha a hiány nincs pótolva, a mellette levő fogak elkezdenek elvándorolni a hiány felé, a felső fog pedig kiemelkedni a síkjából, hiszen nincs alatta ellenpár fog. Ezeket a rágósíkbeli változásokat mindenképp érdemes megelőzni fogpótlással, mert hosszú távon izületi és egyéb fogászati problémákat okozhat.
Mielőbbi gyógyulást kívánok!
"Elnézést, hogy újfent zavarom, de voltam a fogorvosnál és lenne pár kérdésem. Én arra számítottam, hogy felméri a fog(aim) állapotát, majd a gyulladásra hivatkozva felírja a Dalacin nevű antibiotikumot, ami lejjebb húzza (vagy eltűnteti) a gyulladást, hogy utána már könnyebben el tudja távolítani a fogat. Nos, nem ez történt. Azt mondta, hogy jó lenne már most eltávolítani a fogat, hogy úgy tudjon távozni a genny, így kaptam két injekciót, majd fél óra várakozás után letolta a hiányos oldalon az ínyem, hogy meg tudja fogni a fogat fogóval. Mondta, hogy ha fáj, jelezzem neki és akkor megáll. Gondoltam, hogy fájni fog, elvégre be van gyulladva hiába az érzéstelenítés. Fájt, jeleztem neki, megálltunk. Ekkor úgy döntött, hogy ad még két injekciót hátha nem zsibbadt el eléggé a fogam (?) és próbáljuk meg újból. Beadta, újbóli várakozás, majd próbálkozás, de még mindig fájt, így végleg leállt a húzással. Helyette teljesen lefúrt a fogam aljára és egy kis tűvel megnyitotta a gócot, hogy szívogassam a gennyet majd adott két szem Dalacint és felírt egy dobozzal, hogy szedjek 4x1-et és ha lement a gyulladás hívjam fel egy új időpontért. A kérdésem az volna, hogy lehetséges, hogy annyira súlyos a helyzet, hogy tényleg ott helyben ki kellett volna húzni (bár a doki nem mondott semmit, csak "jó lenne ha ki tudnánk húzni")?
Illetve mi van abban az esetben ha a Dalacin nem tudja lehúzni a gyulladást, van e erre esély? Akkor milyen eshetőségek állnak fent? Gyanítom, hogy mindenképpen húzni kell, jól gondolom?
Válaszát előre is megköszönöm!"
Kedves Dániel,
Egészen biztos, hogy a fogat húzni kell, hiszen ezt a folyamatot már el is indította orvosa. A trepanáció, azaz a gyökércsatornák megnyitása, azaz a genny levezetése és a Dalacin arra szolgál, hogy az erős feszültség és gyulladás csökkenjen, így a foghúzás jobb feltételek között fájdalommentesen történhessen meg.
A Dalacin kifejezetten jól hat a csonthártyában, a gyulladt fog körül, így ha erre szükség van, legtöbb esetben ezt írja fel a fogorvos, mert nagyon jók a tapasztalatok. Ennek az antibiotikumnak a hatásspektruma általában lefedi a fog gyulladásáért felelős baktériumokat, így hatásosan csökkenti a gyulladást.