Magamról

Saját fotó
Budapest, Hungary
Kedves Olvasó! Jelenleg kisbabáimmal szabadságon vagyok, csak ritkán tudok válaszolni a levelekre! Sürgős esetben fordulj(on) azonnal személyesen szakemberhez. Meleg szívvel ajánlom kollégáimat a Budapest Dental Fogászaton: www.budapestdental.hu Dr. Pattogató Rita a nevem, 1997-ben végeztem a SOTE Fogorvostudományi Karán. Először Fog- és Szájbetegségekből, majd Konzerváló Fogászat és Fogpótlástan szakirányból szereztem szakvizsgát. Jelenleg Fogszabályozás rezidens vagyok, azaz ebben a szakirányban tanulok tovább. Szeretem a szakmámat és az embereket, szívesen segítek fogas kérdésekben, ha épp az adott kérdésre tudom a választ (sajnos nem tudom mindenre...). Nem célja ennek a weboldalnak, hogy más fogorvosok munkáiról véleményt alkossak, az ilyen jellegű levelekre nem válaszolok. Elsősorban abban szeretnék segíteni, hogy biztonságosabb érzés legyen elkezdeni egy fogászati kezelést. Úgy vettem észre, több információ birtokában a betegek bátrabban ülnek be a fogorvosi székbe, könnyebb és gyorsabb lesz a kezelés. Manapság olyan komoly a technikai fejlődés a fogászat területén, hogy szerintem érdemes több infót beszerezni a biztonságos döntéshez.
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: fogászati homeopátia. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: fogászati homeopátia. Összes bejegyzés megjelenítése

2010. november 2., kedd

Félelem a fogászati kezeléstől

"Én borzasztóan félek mindentől ami a fogászathoz vezet. A rendelőhöz vezető úton kezdődik a gyomorgörcs, kezeim remegnek, soromat várva a sírás hullámokban tör rám. Én elhiszem, hogy ettől nekem is és az orvosnak is csak nehezebb lesz, de nem tudom mit kezdjek ezzel az érzéssel.
Tudom minden csak fejben dől el, de nem tudom, hogy kellene nyugtatni magamat. Ebben szeretnék tanácsot kérni, a többit a fogorvosra bízom :)"

Nagyon sokan küzdenek hasonló problémával, nem Ön van így egyedül. Konkrét, egyszerű sablon megoldást nem tudok mondani, egy ilyen helyzetet több oldalról is meg lehet közelíteni, kinek-kinek az ízlése, személyisége, gondolat és érzelemvilága alapján.

A legyegyszerűbb - bár szerintem nem mindenki számára optimális - megoldás az altatásos fogászati kezelés. Ezzel a módszerrel lényegében Önt kikapcsolják, így sem a félelmeivel, sem a valóban megtörténő fogászati kezeléssel nem kell szembesülnie. Ez egyrészt előnyös, hiszen ugyan jóval több pénzért, de megvásárolhatja a "szabadságot" a félelmektől. Másrészt azonban elgondolkodtató, hogy az ilyen gyors és talán felületes megoldás minden esetben megéri e? Mennyire lesz tartós az ilyen eredmény? Mennyire fog vigyázni rá, ha nem vett részt a folyamatban? Mennyire fogja érezni a saját felelősségét a saját teste iránt? Tud e a fogorvos épp ugyanolyan munkát végezni egy szájban, ha az illető egy fizikai szerkezetté egyszerűsödik le, mint ha egy élő, lélekkel bíró személlyel van kapcsolatban?

A leghosszadalmasabb, ám legmélyebb lehetőség, ha a pszichológia, illetve önismeret oldaláról indul el valaki. Mi okozza ezt a félelmet? Hova vezetnek ennek gyökerei? Mással kapcsolatban is fellép ez az érzés vagy csak a fogászattal? Mennyire reális ez? Mennyire vagyok ilyenkor tudatos a saját viselkedéssemmel kapcsolatban? Mit tehetnék, hogy ez megváltozzon?

Ezeknek a kérdéseknek a felgombolyítására hosszas önismereti munkára van szükség pszichológusnál vagy valamilyen önismereti módszer segítségével. A válaszok ilyenkor általában nem maradnak a fogászati kezelhetőség témakörén belül, hanem komoly önvizsgálaton keresztül sokkal mélyebbre vezetnek, a változás pedig a személyiség egészét érinti.

Persze ez utóbbi lehetőséget kevesen választják, illetve egy több éves önismereti munka eredményét és a személyiség ilyen irányú megerősödését nem feltétlenül tudja kivárni egy bizonyos helyzetben levő száj - gyorsabb megoldásra lehet szükség.

A legfontosabb talán ebben az esetben megtalálni egy olyan fogorvost, akivel - a félemek egyidejű megtartása mellett - a lehető legmélyebb bizalmi kapcsolatot tudunk kiépíteni. Gyógyítás és gyógyulás ugyanis nem lehetséges bizalom és biztonság nélkül! A félelmek épp eme alapvető fontosságú bizalom kialakulásának nem kedveznek, hiszen a félelem éppenséggel bizalmatlanságot szül.

A félelem leküzdésében segíthetnek még gyógyszerek is. A klasszikus szorongáscsökkentők ajánlása elsősorban pszichiáter feladata, ebben tőle kell tanácsot kérni. Léteznek azonban olyan homeopátiás szerek is, melyek mellékhatások és függőség nélkül csökkenthetik a félelmetesnek tartott fogászati kezelés által kiváltott stresszt.

Az Ön által leírt halálfélelem szerű, pánikrohamnak minősíthető, nagyfokú nyugtalansággal járó állapot esetén a szorongáscsökkentő homeopátiás szerek közül az Aconitum nevű szer lehet a legalkalmasabb az állapot kezelésére. Egyre több homeopátiával foglalkozó fogorvos dolgozik manapság, azonban a fogászati kezelés előtt általános homeopata orvos segítségét is lehet kérni. A javasolt szerből általában C30 as potenciálban javasolt elszopogatni a kezelés elötti este, illetve a kezelés elötti reggel egy adagot, esetleg a kezelés elött közvetlenül ismét egy adagot. A jól megválasztott szer csökkenti a feszültséget és a nyugtalanságot, így a kezelés könnyebben elviselhetővé válik az átlagon felüli módon szorongó páciensek részére is.

2010. szeptember 7., kedd

Fogfájdalom, gyökérkezelés és homeopátia

"Néhány hónapja betömték az egyik rágófogamat. Az orvos úgy ítélte elegendő lehet a tömés, de azt mondta jelentkezzek, ha érzéken a fogam hidegre-melegre, mert akkor biztosan gyökértömésre lesz szükség. Sajnos egyre érzékenyebb a fogam, néha kicsit fáj is, leginkább, ha pl meleg étel éri. Egy hét műlva mehetek Önökhöz kezelésre, s azt a tájékoztatst kaptam, hogy ha nincs begyulladva a fogam, akkor tökéletesen érzésteleníthető a kezelés idejére. Azt szeretném tudni, hogy tehetek- valamit addig, hogy ne gyulladjon be? Szedhetek-e valamilen gyulladásgátló gyógyszert pl. A háziorvosunk felírná, ha van ilyen én pedig örülnék,ha megúszhatnám fájdalom nélkül a gyökérkezelést. A másik kérdésem, hogy mennyi ideig tart egy gyökérkezelés az első

alkalommal?"

Egy melegre érzékeny a fog, azt valószínűsíti, főleg, ha az előzményben mély szuvasodás illetve nagy tömés volt, hogy a foga időközben elhalt. Az elhalt fogban gyakran olyan baktériumok szaporodnak el, melyek gázokat termelnek. Mikor a fogat meleg éri, a gázok a fizikai törvényszerűségeknek megfelelően kitágulnak - ez feszítő érzést, fájdalmat okoz. Ez a fájdalom ilyenkor többnyire már nem magából a fogból ered, hiszen az ideg elhalt, hanem a gyökér csúcsánál, az azt körülvevő csonthártya feszítéséből.

Gyökérkezelés során a fogorvos az idegcsatornát feltárja és kitisztítja. Ez elhalt fog esetén sokszor megkönnyebbüléshez vezet. Érzéstelenítésben szerencsére legtöbbször fájdalommentesen elvégezhető.

Fájdalomra gyökérkezelés során inkább akkor számíthatunk, ha a csatornában még élő, gyulladt ideg van. A legtöbb esetben ez is tökéletesen elérzésteleníthető, de ritkán előfordul, hogy a gyulladás olyan nagy fokú, hogy a tökéletes érzéstelenséget nem sikerül elérni. Ebben az esetben sem "kínozzuk" a páciens, ilyenkor a fogba egy olyan anyag kerül, mely segíti a gyulladás megszüntetésében, hogy később már fájdalommentesen elvégezhető legyen a gyökérkezelés.

Ilyen kezelésre akkor számíthatunk, ha a páciens már eleve nagy fájdalommal, erősen gyulladt foggal érkezik.

A kezelés lényege tehát a gyökércsatornák alapos kitisztítása, a fog megnyitása. Ezügyben tehát otthon önmagán nem tud előkészületeket tenni.

Amennyiben mégis szeretne tenni valamit, a fogászati kezelés elött lehetséges a homeopátiás előkészítés. A homeopátiás gyógymód nem helyettesíti a normál, hagyományos orvosi, fogorvosi kezelést, ez kiegészítő kezelésként szolgál.

Fogfájdalom, vagy várható fogfájdalom esetén rutinszerűen alkalmazható szerek:

Arnika Montana C30 - rutinszerűen alkalmazható minden fogászati kezelés esetén. Ez a készítmény vérzés és fájdalomcsillapító. Sajgó, nyomó fájdalom esetén hatásos.

Adagolás:

Kezelés előtti este: 1 adag ( = 5 golyócska)

1 órával a beavatkozás előtt: 1 adag ( = 5 golyócska) Beavatkozás után azonnal: 1 adag ( = 5 golyócska) Majd 2-4 napig napi 1 adag ( = 5 golyócska). A tünetek javulásakor abbahagyni, nem szedni tovább!

Idegfájdalom esetén:

Hypericum C30 Esténként 1-1 adag ( = 5 golyócska) A tünetek javulásakor abbahagyni, nem szedni tovább!

A fenti homeopátiás gyógyszereket vény nélkül megkaphatja homeopátiás szereket forgalmazó patikákban. Mentolos fogkrém használata homeopátiás gyógyszer szedése mellett nem javasolt. A szereket étkezés elött fél órával kell bevenni, a golyócskákat nyelv alatt elszopogatni.

Remélem segítik Önt a fenti információk,

Mielöbbi gyógyulást kívánok,

"Kedves Doktornő!

Nagyon köszönöm a mindenre kiterjedő, részletes és empatikus válaszát!
Hihetetlenül jó ilyen törődést kapni, még a szülészorvosok sem foglalkoztak velem annak idején ennyit!
Bárcsak én is segíthetnék Önnek valamiben!
Nagyon szívesen jövök Önökhöz kezelésre, de persze a zabszem effekt megmarad. :)"

2010. augusztus 18., szerda

Fogfájás kezelése homeopátiával

"Elnezest, de nincsenek ekezetes betuim, ugyanis kulfoldon (Katarban) tartozkodom. Nagyon megorultem, amikor raleltem Onre! Jul. 6-an Magyarorszagon kicsereltek az amalgam tomest a bal also bolcsesseg fog elotti fogamban. 1 hetig fajdogalt utana meg a fogam, de kesobb elmult a fajdalom. Jul. 24. ota viszont immaron maskepp, de folyamatosan faj a fogam. A fajdalom nem eles, ugy erzem, mintha az allkapcsom fajna, hasogatna. Nem dagadt be az arcom es lazam sincs. Azt fontosnak tartom megemlitei, hogy itt (Katarban) allandoan megy mindenhol a legkondicionalo. Lehetseges, hogy huzatot kapott a fogam? Olvastam, hogy On most homeopatiat tanul. En is ezt a gyogymodot alkalmaztam, Hepar Sulfurt szedtem, de nem erzek javulast. Itt nem szeretnek fogorvoshoz menni, ezert ha tud, kerem, adjon tanacsot, mitevo legyek? Augusztus 15-en erkezunk vissza Magyarorszagra, 16-ra mar van idopontom a fogorvoshoz.

Valaszat es segitseget halas szivvel /foggal/ koszonom!

Tisztelettel

D. Anita"

Epp gep elott ert el levele, megprobalom en is ekezetek nelkul, jo gyakorlat J

A leirasabol arra kovetkeztetek, hogy elhalt a fog, vagy abba az iranyba halad a folyamat. Ennek oka tobb minden is lehet, a legkondi vagy a mely tomes vagy a ketto egyutt. Sokszor elofordul, hogy egy szuvasodas melyre terjed, de meg ugy tunik nem eri el az ideget. Ilyenkor megprobaljuk tomessel ellatni, hatha sikerul a fogat megmenteni. Sajnos az esetek egy reszeben ez mar nem sikerul, ezert kesobb megis gyokerkezelni kell a fogat.

A tomes utani elhuzodo fajdalom, es a most jelen levo kicsit mas jellegu fajdalom (altalaban raharapasra, melegre faj jobban, hidegre mar nem) erre utal.

Az elsodleges kezeles gyokerkezeles, mely a fog megnyitasaval jar, a folyamatot enelkul sajnos nem lehet levezetni. A hepar sulfur – amennyire en tudom – jo valasztas, ha egybekotjuk a gyokerkezelessel, ugyanis segiti a genny levezeteset. De jelenleg a gyokercsatornaban nagy valoszinuseggel elhalt fogbelszovet es bakteriumok vannak, ezeket muszaj eltuntetni onnan, hogy elinduljon a gyogyulas. A fogbel megnyitasaval tud csak a fogban a bomlo szovetek gazai miatti nyomas megszunni, a gyogyulas pedig a gyokercsatorna fertotlenitesetol varhato elsosorban.

A tomes utani elso heten, míg a fogban volt ideg, es esetleg idegi fajdalom jelentkezett, a tomes alatt tulerzekeny fogra a Hypericum C30 potencialban segithet. Ha most meg van idegi jellegu fajdalom, akkor talan most is, bar errol sajnos nem vagyok meggyozodve.

A fogaszati rutin szert az Arnica Montanat ugyancsak meg lehet probalni, C30 potencialban, ezt majd az augusztusi kezeles elott es utan is erdemes bevenni.

A homeopatias szerek valoban nagy segitseget jelentenek, de ebben az esetben a fog mechanikus megnyitasa es kitisztitasa az elsodleges, a homeopatia csak ezutan tud segiteni. A Hepar sulphuros es Arnicas elokeszites mindenkepp biztosabb es gyorsabb gyogyulassal kecsegtet. Az augusztus 15 mar nincs annyira messze, talan ezekkel a szerekkel „ki lehet huzni addig”. Ha nem, nincs mas megoldas, a fogat meg kell nyitni. Ha ez megtortenik, probaljak megkerdezni, hogy nyitva vagy zarva kezelne e az orvos. Ha lehet, jobb zarva kezelni, ez azt jelenti, hogy a gyokercsatornat meg abban az ulesben feltarjak, kitisztitjak es fertotlenito gyogyszerrel latjak el, majd lezarjak. A gyogyulas csak lezart foggal indul el.

Van aki nyitva hagyja a fogat, annak megnyitasa utan. Ennek egyetlen elonye, hogy a keletkezo genny utat talal maganak, igy a fajdalom egy idore biztosabban megszunik, mint zarva kezelesnel. Hatranya viszont, hogy ez csak tuneti kezeles, valodi gyogyulas nem indul el, sot a csatorna a szaj bakteriumflorajaval is telodik, ami bizonyos esetekben a fertotlenitest megneheziti. Persze ez is jobb mint az orult feszito fajdalom, ebben az esetben fontos figyelni, hogy mindig legyen egy apro vatta a megnyitott uregben, igy nem tomodhet el a csatorna bejarata. Esetleg egy fertotlenito szajoblogeto hasznalata is segit, hogy ne fertozodjon el a csatorna jobban.

Remelem nem lesz nagy problema míg hazaerkeznek, jobbulast es mielobbi gyogyulast kivanok Onnek!