A fogorvos ezek szerint elkezdte gyökérkezelni a fogát így a gyulladás a kezelés és az antibiotikum hatására elkezdett visszahúzódni. Lehetséges, hogy a fogát többször át fogja még az orvos tisztogatni, míg sikerül gyógyszeresen lezárnia, és majd ha tünetmentes, elvégezhető a gyökértömés – de ez csak a legutolsó lépések egyike.
Az első lépések a gyulladás leküzdésére és lokalizálására (helyben tartására) történnek. Ehhez az elején nem feltétlen távolítjuk el a koronai részből a tömést. Elegendő a fog szájpad felöli oldalán egy kis trepanációs nyílást fúrni, melyen keresztül a váladék – mely eddig a szeme felé tört felfele – utat találhat magának a szájüreg felé.
Fontos, hogy ezt a nyílást ne tömeszelje el semmi, hiszen ekkor a váladék nem tud ürülni – ezért kérte az orvos, hogy szívogassa meg, hogy nyitva maradjon. Biztonságos, ha evéskor egy apró vattát helyez a fogba, de ezt evés után egy pici tűvel, vagy hegyes eszközzel ki is kell tudni szedni. Így az ételdarabok nem tudják eltömni az evés ideje alatt a lyukat, de evés után a járat szabaddá tehető.
A feszülés azáltal szűnik, hogy az antibiotikum elöli a csonthártyában a baktériumokat, azaz megszünteti a gyulladást, a fogán keresztül pedig eltávozik a genny. A vízhólyag szerű dolog az ínye felett a gyulladás beolvadására utal. A beolvadást – azaz a gyulladás lokalizálását – bizonyos esetekben meleg úgynevezett pára kötéssel lehet gyorsítani, azonban ezt az orvosa rendeli el, ha szükségesnek látja. A meleg hatására a genny egy területen gyűlik össze majd az orvos feltárja a hólyagot, így a genny levonulása szabadon megtörténhet –ezzel a gyógyulás gyorsítható. Hideg borogatás inkább fogeltávolítás vagy gyökércsúcs amputáció után ajánlott, ekkor más jellegű a gyulladás és a terápia.
Ha a gyulladást – vagy a hólyag feltárásával vagy anélkül – sikerül levezetni, meg lehet próbálni a gyökércsatornát lezárni gyógyszerrel. Ha ez sikerül a fog tünetmenteséé tehető és a gyökércsatornát is sikerül kifertőtleníteni – ekkor már elvégezhető a gyökértömés. Ez után szokott sor kerülni a koronai részben levő tömés eltávolítására és új fedőtömés készítésére.
Kedves Doktornő!
VálaszTörlésEgyik nap elkezdett fájni a fogam,később eltelt az arcom is gennyel,elmentem a fogorvoshoz,ő kifúrta,és a dalacin 300 gyógyszert írta fel,és mondta,ha lemegy a genny,akkor menjek vissza. rá 1-2 napra is ugyanolyan gyulladt volt a fogam,visszamentem,és kihúzta,de semmi,még rosszabb mint volt. Mit lehet ezzel a gennyes gyulladással csinálni?
Kedves Névtelen,
VálaszTörlésElőször is, ha a gyulladás nem múlik, esetleg láza van, mindenképp vissza kellene menni a kezelőorvosához, hogy megvizsgálhassa a sebet, mivel előfordulhat, hogy ki kell tisztítani, esetleg új, másfajta antibiotikumra is szükség lehet. Foghúzás után az öblögetés is rosszat tehet, így nem tudok egyebet írni, mihamarabb mutassa meg sebet az orvosnak!
Üdvözlettel,
Dr. Pattogató Rita