"Mióta kinõttek a maradandó fogaim, a felsõ szemfogaimon méretes fehér foltok vannak, melyek nagy valószínûséggel még édesanyám terhessége alatt alakultak ki, gyógyszer hatására. Tervezem, hogy a közeljövõben rendelõi fehérítésre szánom rá magamat. Az lenne a kérdésem, hogy ez a fajta beavatkozás milyen mértékben fogja megváltoztatni a fogaim színét (esetleg a fehér foltok még fehérebbek lesznek majd?) és esztétikáját, valamint mennyire ártalmas ez a kezelés? Kétféle rendelõi fehérítésrõl olvastam, a lézeres, és a Brite Smile, ön melyiket ajánlaná inkább?"
A gyógyszerek mellékhatásaként létrejövő foltok elsősorban nem fehérek, hanem inkább sárgás barnás, szürkés barnás sávozott elváltozást mutatnak, mivel a gyógyszerek, pl. tetraciklin inkább a dentin fejlődésénél okoznak problémát.
A fehér foltokat így látatlanban inkább hypocalcificatiónak gondolnám, azaz amikor a zománc elmeszesedése nem tökéletes és ezért a normális zománcban puhább fehérebb foltok alakulnak ki.
Ugyancsak okozhat fehér foltokat a túlzott fluorbevitel is enyhe formában (pl. olyan területen, ahol a víz fluorkoncentrációja nagyobb az optimálisnál) – itt is a tökéletlen az elmeszesedés ezeken a foltokon.
A kezelés a foltosodás mértékétől függően külső fogfehérítés vagy mikroabrázió.
Fogfehérítés során bármelyik rendszert választja, az valamilyen peroxid (hidrogénperoxid, karbamid peroxid) alapanyagot használ a fogon, ez a kémiai anyag van megvilágítva a fogfehérítő lámpával. A lámpa gyorsítja a fehérítő anyagban a fehérítő anyag felszabadulását, így növeli a fehérítés hatékonyságát. Ilyenkor tapasztalataink szerint nem az eredmény fokozódik, hanem a kezelési idő rövidül.
Az otthoni, csak kémiai anyagot tartalmazó fogfehérítő sínnel kb. 2 hét alatt nagyjából hasonló a fehéredést lehet elérni, mint a rendelőben 30-45 perc alatt. Nagyon sokféle márka van a piacon, ezek különböző koncentrációjú hidrogénperoxidot alkalmaznak, más-más tipusú megvilágító lámpával.
Nekem a Beyond tipusú fehérítővel vannak tapasztalataim, a BriteSmile és a Zoom fehérítővel nincs. A Beyond rendszer a barnás árnyalatú fogakat nagyon hatékonyan fehéríti, a szürkés árnyalatok esetén kevés eredmény érhető el. Foltos zománc esetén a normál fogzománc rész jobban fehéredik, mint a folt, de valamennyi eltérés marad.
A lézer önmagában nem fehérít, ehhez a lézerfénnyel komplementer színű fogfehérítő anyag használata szükséges. Mi elsősorban gyökérkezelt fogak kifehérítésére használjuk, teljes fogfehérítésre nem. A megfelelő fehérítőanyag használata mellett a lézerfény a fehérítést szintén gyorsítja, illetve a fehérítés mélysége a lézersugarak hullámhosszától függően eltérőek.
Például van olyan lézer, mely „deep bleeching” azaz mély fehérítésre képes, ezt a készüléket az Ectoderma lézerklinikán találja meg, ez ugyanis egy speciális lézerkészülék jelenlétét igényli (KTP lézer), mely átlag fogászati rendelőkben nem áll rendelkezésre.
Mikroabrázió során egy speciális anyaggal a felszíni, gyengébb szerkezetű zománcréteget távolítja el a fogorvos max
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése