Magamról
- A fogorvos válaszol
- Budapest, Hungary
- Kedves Olvasó! Jelenleg kisbabáimmal szabadságon vagyok, csak ritkán tudok válaszolni a levelekre! Sürgős esetben fordulj(on) azonnal személyesen szakemberhez. Meleg szívvel ajánlom kollégáimat a Budapest Dental Fogászaton: www.budapestdental.hu Dr. Pattogató Rita a nevem, 1997-ben végeztem a SOTE Fogorvostudományi Karán. Először Fog- és Szájbetegségekből, majd Konzerváló Fogászat és Fogpótlástan szakirányból szereztem szakvizsgát. Jelenleg Fogszabályozás rezidens vagyok, azaz ebben a szakirányban tanulok tovább. Szeretem a szakmámat és az embereket, szívesen segítek fogas kérdésekben, ha épp az adott kérdésre tudom a választ (sajnos nem tudom mindenre...). Nem célja ennek a weboldalnak, hogy más fogorvosok munkáiról véleményt alkossak, az ilyen jellegű levelekre nem válaszolok. Elsősorban abban szeretnék segíteni, hogy biztonságosabb érzés legyen elkezdeni egy fogászati kezelést. Úgy vettem észre, több információ birtokában a betegek bátrabban ülnek be a fogorvosi székbe, könnyebb és gyorsabb lesz a kezelés. Manapság olyan komoly a technikai fejlődés a fogászat területén, hogy szerintem érdemes több infót beszerezni a biztonságos döntéshez.
2010. április 30., péntek
Foghúzás után erős fájdalom
Nagyon sajnálom, hogy Önnek nem tudtam időben írni, naponta 4-6 bloglevél jön, így nem tudok minden levélre azonnal válaszolni, de bízom benne, az Ön problémája már azóta megoldódott. Fájdalom esetén mindenképp vissza kell menni a fogorvoshoz, aki nagy valószínűséggel ismét érzéstelenítőt ad, majd kitisztítja a foghelyet. Ezután friss vérdugó alakulhat ki, mely az antibiotikummal karöltve remélhetően hamar megszünteti a fájdalmat és elindulhat a gyógyulás. Létezik helyi antibiotikum készítmény is, melyet a sebre lehet felvinni, lakkszerűen, így nem kell a teljes szervezetet az antibiotikummal megterhelni.
Nem tudom, hogy mi volt a foghúzás előzménye, de amennyiben a foggyökér körül a csonthártyában komoly gyulladás volt ami miatt a fogat ki kellett húzni, úgy sajnos előfordulhat komoly utófájdalom. A foghúzás után a sebben egy kis vérdugónak kell kialakulnia, melyet semmiképp nem szabad öblögetni, sem corsodyllal sem mással. A vérdugó ugyanis az öblögető hatására kimozdulhat, így a seb könnyen befertőződik, fogmedergyulladás (alveolitis) alakul ki.
Foghúzás után a hideg borogatás ajánlott, 15 perc hűtés, 15 perc szünet. Ha hosszabb ideig tartja az arcán a hideget, ez az arcüreg gyulladásával is járhat – nem tudom, hogy ez Önnél már függetlenül kialakult, vagy esetleg ezzel párhuzamosan. A meleg borogatást akkor alkalmazzuk – általában foghúzás elött, ha egy diffuz gyulladást be szeretnénk olvasztani, azaz a szövetek közt megfoghatatlanul terjedő gyulladás helyett egy összegyűlt gennyhólyagot szeretnénk, amit aztán incindálni lehet, levezetve ezzel a felgyűlt váladékot.
Ez azonban a nagykönyvi ajánlás, ami a legtöbb emberre vonatkozik. Ön azonban reagálhat egészen máshogy mint a nagy átlag, ha kifejezetten a meleg esik jól, és utána is javulást figyel meg, akkor higgyen magának és alkalmazza (ezzel szemben az öblögetést, amelytől az állapot rosszabbodik, ne alkalmazza).
Csont bántalmakra foghúzás kapcsán egyébként nagyon jól alkalmazható szer létezik a homeopátiában, ez a Syphytum azaz Fekete nadálytő, nem tudom mennyire bízik a homeopátiás orvoslásban, én most tanulom, és azt látom, fantasztikus hatással vannak az ilyen akut panaszokra. Természetesen ezügyben homeopátiával foglalkozó orvost vagy fogorvost érdemes felkeresnie, a http://www.homeopata.hu/ oldalon lehet tájékozódni.
A hagyományos orvoslásban a Flector por, vagy egyéb diclofenák (pl. cataflam) készítmény javasolt a fájdalom csillapítására.
2010. április 29., csütörtök
Ha tömés után fáj a fog
Fogszínű esztétikus tömések készítésekor előfordulhat, hoyg a tömés alatt a fog egy ideig érzékeny marad. Ez a legtöbbször a fehér tömés kémiai kötésének köszönhető. Ehhez ugyanis a fogorvos a tömés elött savval meg kell picit marassa a fogfelszínt hogy a folyékony ragasztóanyag erősen a foghoz kösse majd a tömést. A savazás érheti a dentintubulusokat, amelyek felelősek a fájdalom vezetéséért, ezért egy ideig, ingerre a fog még érzékeny lehet. A dentin kemény szövet, ez nagyon lassan regenerálódik, így az érzékenység hosszabb ideig is fennállhat.
Az, hogy az Ön foga csak hidegre és esetleg ráharapáskor fáj csak és nem egyfolytában - jó jel, nagy valószínűséggel ez az érzékenység hamar el fog múlni. Akkor szokott nagyobb gond lenni, ha a fog állandóan fájni kezd, illetve estére rosszabbodik, hidegre pedig nagyon erősen elkezd fájni és mikor a hideg folyadék már nincs is a szájunkban még akkor is fáj. Ebben az esetben a szuvasodás valószínűleg túl mély volt és a fogat már nem lehet egyszerűen a töméssel megmenteni. A tünetek ilyenkor már a fogbél gyulladására utalnak, ezért nagy valószínűséggel gyökérkezelés fog kelleni.
Nagyon fontos, hogyha kicsit is bizonytalan inkább menjen vissza fogorvosához, hiszen a bizonytalanság nem segít a gyógyulásban!
2010. április 28., szerda
Koronacsere régi, fémes koronák esetén fémmentes koronára
A leírás alapján sajnos nem tudok pontosan válaszolni, hiszen egy gondos állapotfelmérés és röntgenfelvétel szükséges ahhoz, hogy meg lehessen mondani, hogy az Ön esetében mit lehet készíteni. Amennyiben egy fém vázas, porcelán leplezésű hidat, vagy koronákat tettek fel annak idején, azt el lehet távolítani, a fogcsonkokat átcsiszolni vállas előkészítéssel és új, cirkon vázas porcelán leplezésű koronákat lehet feltenni. Nagyon sok páciensünk van az Önéhez hasonló helyzetben, hiszen annak idején nem volt még fémmentes korona készítésére lehetőség, így a fém – porcelán megoldás volt az alapválasztás. Ezek lecserélése ma rutinszerűen megoldható a fogászati rendelőkben.
Kicsit nehezítheti a helyzetet, ha öntött fémcsap van behelyezve a gyökérbe, ezt röntgennel ellenőrizni kell, de ebben az esetben is lehet esztétikus megoldást találni.
2010. április 27., kedd
Ideiglenes, gyógyszeres tömés melletti fogfájdalom
Fájdalom esetén mindenképp menjen vissza fogorvosához.
Egyáltalán nem biztos, hogy foghúzást javasol, hiszen egy gyulladt fog gyökérkezeléssel még megmenthető. Ha a fogában hosszabb ideig nagy lyuk, azaz szuvasodás volt, annak sajnos az a következménye, hogy a fog belsejében levő idegcsatorna befertőződik, majd begyullad, ez okozhtja a fájdalmat. Mikor a szuvasodást a fogorvos kitisztítja, megpróbálhatja az üreget ideiglenes töméssel lezárni – ez általában valamilyen gyógyszeres tömést jelent a szuvas részek eltávolítása után. Kevésbé súlyos esetben ez az eljárás ugyanis segíthet, ha a fogbél még nem fertőződött be – valószínűleg fogorvosa erre számított mikor az ideiglenes tömést készítette. Ilyenkor az eredeti fogérzékenység lassan csökken majd teljesen elmúlik a fájdalom és végleges fogtömés készíthető.
Ha az ideiglenes gyógyszeres tömés ellenére sem múlik a fájdalom – akár fel is erősödhet, akkor sajnos a folyamat már mélyebbre terjedt, ezért szükséges a gyökérkezelés. Ennek során a fertőzött fogbélcsatornát a fogorvos kitisztítja, majd újabb ideiglenes tömés keletkezik, de ekkor már a gyógyszer a gyökércsatornában van. A fájdalom megszűntével aztán gyökértömés, majd végleges tömés készülhet.
Fogeltávolítást csak akkor javasol az orvos, ha a fog már gyökérkezeléssel sem menthető. Ez általában röntgenfelvétel alapján dönthető el, például, ha a gyökerek olyan rendellenes lefutásúak, hogy a gyökérkezelés lehetetlen vagy ha a fog koronai része túlzottan elpusztult.
Remélem segíteni fogják Önt a fenti információk,
2010. április 26., hétfő
Ínyvérzés, barna elszíneződés a fogon
"Remélem, tud segíteni, mert egyszerűen nem találok megoldást a problémámra. A fogmosások során vérezni kezdett az ínyem, ezért háromnegyed éve elmentem ultrahangos fogkőeltávolításra (valamennyi fogamról, az íny alatti, illetve feletti területekről is eltávolították a fogkövet), majd, mivel a fogínyvérzés továbbra sem szűnt meg, 3 hónappal később ismét felkerestem a fogorvosom, aki ezúttal csak a frontfogak közötti részeken végzett alaposabb tisztítást. A probléma sajnos ezt követően is fennállt, ezért néhány hónap múlva újra elmentem fogorvoshoz, aki azt mondta, nincsen fogkövem, ezért csak polírozást végzett. A gyulladás azonban ezt követően sem szűnt meg. Legutóbb 2 hónapja voltam fogorvosnál, aki ismét azt mondta, hogy fogkövem továbbra sincs, viszont újból szükségesnek találta a polírozást, mivel barna elszíneződések jelentek meg a fogaimon. A vérzés azonban - bár mérséklődött - teljesen sajnos azóta sem szűnt meg, sőt előfordult, hogy spontán is jelentkezett. Az ínyem - leginkább a frontfogak közötti részeken (a vérzés is leggyakrabban ezeken a helyeken jelentkezik) - vörös színű. Ezenkívül nekem úgy tűnik, mintha néhány fogról visszahúzódott volna, de a fogorvosom azt mondta, hogy ez nem az ínygyulladás következménye (mivel a fognyakat takarja az íny), hanem ilyen a fogaim alakja, illetve a fogszabályzó (már nem viselem) is "megemelhette" a fogaimat. Ezenkívül a fogaimon újra és újra megjelenő barnás elszíneződések is meglehetősen zavarnak. Ezeket mi okozhatja? (Előfordulhat, hogy a szájöblítő hatására alakulnak ki? A szájöblítőt sohasem használom túl hosszú időn keresztül, tudom, hogy ez nem ajánlott.) Sohasem hanyagoltam el a szájhigiéniát (elektromos fogkefét használok naponta két alkalommal, ezenkívül fogselymet és néha szájöblítőt is), nem dohányzom, hathavonta (mostanában ennél is gyakrabban) járok fogorvoshoz. Ön szerint mindezek ellenére miért gyulladt továbbra is az ínyem? Mit tehetnék még? Tudom, hogy mivel járhat a hosszú időn át fennáló ínygyulladás és nagyon félek attól, hogy elveszítem a fogaimat. Szeretném, ha végre újból egészséges lenne a fogínyem.
Válaszát előre is köszönöm!"
Sajnos látatlanban - de lehet, hogy személyes vizsgálat ellenére sem - tudom megmondani, hogy az alapos fogápolás és a rendszeres fogorvosi vizsgálatok és fogtiszító kezelések ellenére miért vérzik még mindig az ínye. Az ínyvérzés hátterében mindig ínygyulladás van, az ínygyulladást pedig valami kiváltja.
Kiváltó okok:
1. Fogkő - de, mint írja, ezt a fogorvos alaposan eltávolította (fél évenként ismételni szükséges)
2. lepedék - de mint írja, ezt nagyon alaposan eltávolítja, talán érdemes lenne még az elektromos fogkefén kívül a fogközöket interdentális fogkefével, illetve superflossal megtiszítítani.
3. elálló tömésszél, esetleg korona széle - bár ha teljesen épek a fogai, akkor ezek sem jönnek szóba, ha mégis, akkor egy fogselyemmel le tudja ellenőrizni, hogy a fog nyakánál tökéletesen sima e a felszín
4. agresszív baktériumflóra, mely erősebb mint az íny ellenállóképessége - ha túlzottan sok szájöblögetőt használ, hosszú távon ez előidézheti bizonyos bacik rezisztenssé válását - azaz már nem hat rá a szájöblögető. Esetleg immunológiai probléma is lehet a háttérben.
Ezek kivizsgálására érdemes lenne elmennie a Semmelweis Egyetem Parodontológiai és Szájbeteg osztályára - Budapest IX. Szentkirályi u. 47. Ez a terület ugyanis speciálisan hozzájuk tartozik, ők talán tudnak majd segíteni.
A barnás elszíneződés származhat a szájöblögetőtől (pl. Corsodyl), az elfogyasztott ételek és italok színezékanyagától - ez teljesen normális, időnként le lehet polírozni, de túl nagy jelentősége nincs, azon kívül, hogy esztétikailag nem szép, egészségügyi problémát, íny vagy zománc károsodást nem okoz.
Lényeges az elszíneződés és a fogkő megkülönbözettése - a fogkő vastagabb felrakódás, a fogselyem akad a fog nyakánál, az elszíneződés sima vékony, filmszerű, nem produkál elálló felszínt a fognyaknál, így nem generál ínygyulladást sem.
Remélem segítik Önt a fenti információk,
Kedves Doktornő!
Köszönöm, hogy válaszolt és nagyon köszönöm a tanácsokat is, remélem, hamarosan megoldódik a problémám!
Üdvözlettel:
Cs. Boglárka
2010. április 22., csütörtök
Foghúzás után
"Azzal a kérdéssel fordulok önhöz hogy milyen egyértelmü jelei vannak annak ha foghuzás után a seb elfertözödik? Nekem 2 napja huzták ki az elsö fogam addig elképzelésem se volt rola milyen is lesz nem volt egyszerü mert beletört és a gyökereit külön szedegették ki azt mondta az orvos másnap már mosam meg.Ezt meg is tettem fájdalmat nem érzek nem is éreztem azóta semmit mégis aggodok mert az elsö nap még szép sötét vörös alvadt vér volt a sebben most pedig fehéres váladékot is látok rajta De a vérdugo ott van alatta továbbra is mit tegyek van okom aggodni vagy a fertözés mindig fájdalommal is jár? Esetleg probáljam megmosni a sebtetöt is?"
A fertőzés jele a komoly fájdalom, duzzanat, esetleg láz. Ha probléma lenne, azt egészen biztosan érezné, hiszen valószínűleg komoly fájdalma lenne. Az Ön sebe így látatlanban tökéletesen gyógyul. A szürkésfehér anyag a seb felszínén nem lepedék, hanem egy álhártyának hívott szövet szerű anyag, ami teljesen természetes, ezt nem kell bántani. Fogmosáskor a hiány elötti és mögötti fogat mossa, magát a sebet nem kell, esetleg óvatosan egy finom söprő mozdulat, semmi több.
2010. április 19., hétfő
Bölcsességfog eltávolítás
"21 éves lány vagyok, és olyan problémával fordulnék önhöz, hogy fájdalmat érzek a fogaim a leghátsó fogam mögött és tapinthatóan valami kemény van ott olyan mintha egy fog lenne, de nem lefele hanem hátrafelé érzem hogy áll, a számat egyre nehezebb kinyitni. A problémám az hogy a fogorvosom azt mondta hogy az összes bölcsességfogam kint van már, viszont a maradandó fogaim kibújása után kettőt elkellet távolítani mert azt mondták hogy több fogam van mint más embernek, a két fog teljesen egészséges folt és a fogszabályzó orvos javasolta az eltávolítást.
Lehetséges, hogy ami most fájdalmat okoz az egy újabb bölcsességfog? Ha ez valószínű, akkor mi a teendő, kihez forduljak fogorvos szájsebész? Eléggé félek, ha mégis bölcsességfog és elkell távolítani akkor mód van altatásban végezni?"
Sajnos nem tudom látatlanban, hogy mi lehet a növekvő dolog a szájában, ehhez mindenképp egy röntgenfelvételre lenne szükség. Azt javaslom, forduljon mielöbb fogorvoshoz, olyan helyen, ahol megoldható, hogy panoráma röntgenfelvételt készítenek, vagy készíttetnek, ezen ugyanis azonnal lehet látni, hogy szám feletti fogról van e szó vagy sem.
Ehhez még nem kell szájsebészhez fordulnia, a fogorvos, amennyiben eltávolítandó fogat (bölcsességfog vagy szám feletti fog) fedez fel, lehet hogy majd szájsebészhez irányítja, de ez nem biztos.
Én azt javaslom, először járjon utána, hogy mi az ami a fájdalmat okozza, és az a következő lépés, hogy ennek eltávolítása milyen módon történhet. Valóban vannak olyan fogászatok, ahol mód van altatás kérésére a rendelőben, az interneten talál ilyen fogászati rendelőt.
2010. április 16., péntek
mini implantátumok teljes fogsor esetén
"Már hosszú évek óta tudom,hogy fogínysorvadásom van, de a kezelőorvosom azt mondta, hogy sajnos ennek gyógyítására a tudomány mai állása szerint nincs gyógymód. Késleltetni lehet a fogak elvesztését, de gyógyítani nem. Mozog az egész also és felső fogsorom, de a legnagyobb problémám, hogy egy szerencsétlen harapás folytán az egyik also(első) fogam annyira meglazult, hogy bármelyik pillanatban kieshet. Nem tehetem meg, hogy nem foglalkozom ezzel az esztétikai hibával, ezért amennyiben ez bekövetkezik, azonnali megoldást kell találnom. A többi fog kilazulása miatt, nem reménykedhetem abban, hogy koronával megoldható a fogpótlás, de nem szeretnék kivehető fogpótlást. Az Önök honlapján találkoztam az Imtec-MDI speciális fogsor 4 mini implantátummal. Ez a megoldás felkeltette az érdeklődésemet. Mi a különbség a mini és a ,,normál,, implantátum között?"
A mini implantátumok segítségével a teljes kivehető fogsor nem csak a nyálkahártyán fekszik, hanem az implantátumok szájüregbe kinyúló felszínére patentszerű megoldással felpattintható. A fogsor kivehető, de a patent stabilan tartja a fogsort rágás és beszéd közben.
A mini implantátumok és a „rendes implantátumok” közt méretbeli különbség van. Anyagát tekintve mindegyik nagy tisztaságú bio anyag (titán) melyhez a csontsejtek testesen hozzánőnek. A mini implantátumokat abban az esetben használja az orvos, ha a fogínysorvadás következtében elvékonyodott állcsontgerinc nem elegendően vastag a normális implantátumméret behelyezésére. Ezekre aztán elkészülhet a speciális hordozó felület (nevezzük patentnak) melyre a fogsor rápattintható.
Amennyiben a panorámaröntgen alapján az implantálás javasolt megoldásnak tűnik, úgy a végleges tervezés elött egy 3 dimenziós CT felvétel készítése is szükséges. A CT felvétel alapján tudja az orvos a legnagyobb biztonsággal kimérni, hogy pontosan milyen implantátumok és hova helyezhetőek el a csontba.
A mini implantátumokkal készített fogsor ára olcsóbb kategóriát képvisel az implantációs fogpótlásokon belül. Ennek oka a mini implantátumok egyszerűbb behelyezhetősége, ezáltal olcsóbb ára a normális implantátumokhoz képest és a jóval egyszerűbb fogtechnikai rendszer.
"Elnézését kérem,hogy ismételten zavarom Önt, de vészesen közeleg az az időpont, amikor már nem tudom tovább halogatni a fogászati kezelést. Sajnos az már biztos, hogy nem kerülhetem el, hogy a teljes also fogsorom pótlásra kerüljön. Nagyon időszerű lenne meglátogatnom a rendelőt, mert sajnos szemmel is igen jól látható, hogy az also fogsoromon jelentős a fogkő lerakódás, de azért nincs bátorságom elmenni a fogköveket eltávolíttatni, mert félek, hogy amint leszedik a fogkövet, kihullik az első négy fogam. Úgy érzem, mintha csak a fogkő tartaná a fogaimat. Szeretném még megkérdezni azt is, hogy a 4 mini implantátumra rögzített fogsor, (ami nem kivehetős) rakható-e, vagy csak a kivehetős változat. Nagyon idegenkedem a kivehetős fogsortól, azért amennyiben az egészségi állapotom, ill. a pénztárcám engedi, rögzített fogsort szeretnék. Sajnos előbb-utóbb ez a helyzet lesz a felső fogsorommal is. Ott már hiányzik egy szemfogam, melyet beültetéssel szintén szeretnék pótoltatni, mert eléggé zavar."
Egy idő után a jelentős csontpusztulás következtében valóban előfordulhat, hogy a kő alatt a csont lényegében megszűnik, viszont az időközben odakötött fogkő együtt tartja, „tapasztja” a fogakat. Ebben az esetben valóban csak a foghúzás következhet. Mégis úgy gondolom, nagyon rossz taktika halogatni, hiszen a gyulladt íny és fogágy a fogak, fogkövek alatt gócként viselkedve az egész szervezetre kihat, hiszen mintegy nagy gyulladt seb, folyamatosan bacikat közvetít a véráramba. Másrészt a gyulladás a még megmaradó csontot folyamatosan bontja, ezzel egyre kisebb esélyt adva bármiféle implantátum behelyezhetőségének. Az implantátumokat nem lehet akárhova betenni, gyulladásmentes környezet,megfelelő mennyiségű és minőségű csont és tökéletes szájhigiénia alapfeltételek!
A mini implantátumokra fix fogpótlás nem készíthető, ezek nem erre lettek kifejlsztve. Csak kivehető fogsorral működik.
Amennyiben van elegendő csont, úgy lehetőség nyílhat a Replace implantátum rendszer ALL-ON-4 rendszerének alkalmazására. Ez normál méretű replace implantátumokat igényel (azaz több csont feltétele van mint a mininek), de csak 4 db-ot, a front zónában – ahol általában több csont található, mint a rágóterületeken. A 4 db implantátumra egy speciális titánvázas fix fogsor kerül felcsavarozásra. Ez egy nagyon új technika, a mi rendelőnkben még nem is készítjük, egy soproni szájsebész kollégánk foglalkozik vele, elsők között sz országban. Sajnos ez a rendszer meglehetősen drága, egy fogívre (implantátummal, titánlemezzel, fogsorral, mindennel együtt) nagyságrendileg 2-2,5 millió forintos költsége van, a speciális, törhetetlen titánlemez, mely az örlőfogakat a tartja svédországi CAD-CAM rendszerrel készül, horribilis fogtechnikai áron.
Egy ilyen fogpótlás tervezésére csak akkor van lehetőség, ha a száj tökéletesen rendbetett, az íny begyógyult. Erről az állapotról kell egy 3dimenziós CT felvételt készíteni, mely felvétel alapján a soproni kolléga el tudja dönteni, hogy elkészíthető e a fogpótlás vagy sem. Sajnos e rendszerről még a weboldalunkon nincs fent információ, most gyűjtöm hozzá a megfelelő anyagokat, így ehhez több információt még nem tudok nyújtani Önnek.
2010. április 15., csütörtök
Fogfájdalom ráharapási érzékenység nélkül
"1 héttel ezelőtt került sor a bal felső rágófogam betömésére. (fehér töméssel) A kezelés során szükséges volt az íny égetése is. A problémám hogy a 3. naptól feszítő és lüktető, a bal arcomra szétterjedő fájdalmaim vannak, különösen éjszaka, emiatt aludni sem tudok. Melegvizes borogatásra enyhül a fájdalom, de csak rövid időre. A fájdalom elviselhetetlen. Viszont a rágásra és a hideg-melegre kevésbé érzékeny, napközben enyhébbek a tünetek.
Kérdésem, Ön szerint mi okozhatja a fájdalmat, szükséges-e a kezelést elvégző fogorvos felkeresése? Olvastam, hogy tömést követően felléphetnek fájdalmak, ámde ilyen mértékben? Mikortól kellene megszűnnie a fogfájásnak?"
Sajnos én nem tudok azonnal válaszolni, így valószínűleg azóta már fogorvoshoz fordult, hiszen ilyen elviselhetetlen fájdalom esetén nem is tud és nem is szabad várni. Hogy pontosan mi okozhatta a fájdalmát azt röntgen és vizsgálat nélkül csak tippelni lehet. Az estére erősödő fájdalom fogbélgyulladásra utal, bár ennek általában hidegre és nagyon melegre is erősödnie kellene, de természetesen ez csak az átlag, eltérések lehetségesek. A rágáskor általában csak akkor válik fájdalmassá, ha már a fog elhal és a gyulladás a gyökércsúcsra terjedve nyomja a gyökércsúcsi idegvégződéseket - azaz egy későbbi stádiumban.
Amennyiben egy tömés készítésekor a fogszuvasodás a fogban nagyon mélyre terjed - erre utal, hogy az orvosnak a fog nyakánál az ínyt is el kellett távolítania, azaz jóval az ínyfelszín alá terjedő szuvasodásról lehetett szó - a fogorvosnak az egész szuvas részt el kell távolítania. Ilyenkor a fogbél kamra ugyan nem mindig nyílik meg, de fölötte szinte nem marad dentinanyag. Ilyen szituáció esetén sajnos előfordul, hogy a tömés már önmagában nem segít, gyökérkezelni kell a fogat.
Ha visszamegy a fogorvoshoz, valószínűleg eltávolítja a tömést - vagy ennek egy részét, hogy a fogbél kamrai részét feltárja, majd gyökérkezeli a fogat és a gyökércsatornákba gyógyszert helyez. Panaszmentesség esetén elkészíthető a gyökértömés, majd a lyuk ismét ellátható fehér töméssel.
2010. április 14., szerda
Szájzuhany és fogínytasak
"Mostanában többet kell foglalkoznom a fogaimmal. Számos foggyökérnél „tasak” keletkezett. Felfedeztem az interneten a szájzuhany készülékeket. Ön ajánlja a használatát? Hogy kell alkalmazni? Sokféle készülék van. Mit „kell” tudnia egy ilyen készüléknek, milyet vegyek??? Esetleg van olyan is amit nem ajánlott megvenni a szolgáltatásai miatt? Esetleg, így levélben szívesen venném konkrét ajánlatát is."
Nekem tapasztalatom egy régebbi Oral-B márkájú szájzuhannyal van. Nagyon szerettem, kellemes érzés fogmosás után átöblögetni a fogközöket. Sajnos több márkát nem ismerek, így nem tudok véleményt mondani.
Fontos azonban tudnia, hogy a szájzuhany kellemes kiegészítője ugyan a szájápolásban, de hatékonyságát tekintve talán a legutolsók között említhetjük. A hagyományos fogkefés fogápolás mellett fogínysorvadás esetén elsősorban az interdentalis fogköztisztítók alkalmazása javasolt. Ebből is több márka van, mi a rendelőben a Curaprox márkájút javasoljuk a pácienseknek, magam is ezt használom, ez kiváló minőségűnek bizonyult.
Fogínytasakok jelentkezése esetén mindenképp keressen fel fogorvost. Az első lépés ugyanis a nagyon alapos tisztogatás, mind a látható, mind a nem látható területen el kell távolítani a lerakódásokat, fogköveket stb. Bizonyos esetekben szükség lehet a fogínytasakok sebészi vagy lézer sebészeti gyógyítására, később utókezelésére. Ennek alapján aztán kiváló szájhigénét lehet már fenntartani a rendszeres szájápolás segítségével.
2010. április 8., csütörtök
Hidegérzékenység és fogfájdalom
"Pár napja észrevettem, hogy egyre érzékenyebb a fogam a hidegre, de nem tudom pontosan, hogy melyik. Ugyanis ha hideg levegő érte nem csak egy fogam fájt, hanem bal oldalt felül és alul az összes fogamra kisugárzott. Mára már nem csak hidegre, hanem teljesen normális körülmények között is elkezd fájni és nem tudom megállapítani, hogy melyik fogam az érzékeny. Ma elmentem a fogorvosomhoz, aki "megkocogtatta" sorban mindet és csak egy volt érzékeny, a bal felső metszőfogam, amelyet kb. 1 éve már gyökérkezelt.Mi lehet az oka annak,hogy ez a gyökérkezelés után is érzékeny maradt? Elküldött egy góc vizsgálatra, és azt mondta majd ezután többet tud mondani mi lehet a baj. Fájdalomcsilapítót nem írt fel. Mivel nem vagyok vele teljesen tisztában mit is jelent, ha esetleg tényleg "gócom van" tudna nekem erről mondani valamit? Illetve, ha továbbra is fáj a fogam(fogaim) milyen fájdalomcsillapítót javasol? Válaszát előre is köszönöm!"
A fogfájdalom több fogra is kisugározhat, így amit leírt az sokaknál előfordul. Sokszor több röntgenfelvételt is készít a fogorvos, kocogtat, vizsgál és nem mindig könnyű egyértelműen megtalálni a fájdalmat okozó fogat.
A már egyszer gyökértömött fog sajnos nem minden esetben okoz végleges megoldást. Amennyiben a gyökércsatornában maradt fel nem tárható terület (pl. a fog anatómiai rendellenessége miatt) vagy elágazó gyökércsatorna esetén, úgy sajnos nem mindig sikerül a fertőzést tökéletesen megszüntetni, ez idővel ismét kiújulhat. A tökéletes gyökércsatorna fertőtlenítés érdekében találnak fel a fogászati gyártók egyre több hatékony gyökérkezelési technikát (pl. gyökércsatorna bemérés műszer segítségével, lézeres gyökércsatorna tisztítás, stb.
A hidegre való érzékenység azonban nem jellemző már gyökértömött fogra, az ugyanis hidegre már nem reagál, mivel ideget már nem tartalmaz. Ez inkább egy mélyen szuvas, még élő fogra jellemző, amely még nem gyökérkezelt, nem halt el, de a fertőzés épp elkezdte a fogbelet gyulladásba hozni, mely extrém erős kisugárzó fájdalommal reagálhat.
A góc azt jelenti, hogy a gyökércsatornában fertőzés alakul ki a fogbél elhalása mellett – ezért nem lehet érzékeny hidegre, mert elhalt. A fertőzés a gyökércsatornából a gyökér csúcsa felé a csonthártya alá terjed. Ha itt letokolódik kicsi gyulladásos szövet (granulóma) vagy akár ciszta is kialakulhat, ezt hívjuk gócnak. A gócból a baktériumok toxinjai a szervezet egyéb területeire is eljuthatnak, ezért fontos a mielöbbi megoldásuk. Régebben gyökértömött fog csúcsán, amennyiben a fertőzést nem sikerült maradéktalanul megszüntetni, kialakulhat gócos elváltozás.
Amennyiben orvosa góckeresésre küldte, egészen biztosan készíteni fognak röntgenfelvételt. Ennek kielemzésével a fogorvos tudni fogja, hogy a régebben gyökértömött fog gyökércsúcsán kialakult e elváltozás, ebben az esetben gyökértömést cserél és új tömést készít. A hidegérzékenység és a nagyon erősen kisugárzó fájdalom azonban szerintem egy másik fogból fog eredni, ennek kiszűrése is könnyebb lesz a röntgennel.
Fájdalom esetén mindenképp kérdezze meg a fogorvost, hogy mit javasol, hiszen a komolyabb fájdalomcsillapítók, melyek diclofenák tartalmúak csak receptre kaphatóak, az egyszerűbb gyógyszerek elérhetőek vény nélkül is a patikákban.
2010. április 7., szerda
Foghiány pótlása: híd vagy implantátum
"Ma húzták ki a jobb felső 4-es fogamat, és egy kicsit meg vagyok ijedve, ugyanis a helye elég csúnya. Olyan, mintha az egész ínyem fel lenne "repedve", és valami csontot is beszélt a fogorvosom, ami most látszik. Az a kérdésem, hogy be fog-e ez szépen gyógyulni, úgy, hogy nem is fog látszani a helye? Amíg begyógyul - kb. 1 hónapot mondott a fogorvosom - addig hogyan ápoljam a fogamat? Félek, hogy megsértem a helyet és nem fog gyógyulni. Amit tanácsolt a vállas híd, annak elkészítése körülbelül milyen árban van (tudom, hogy mindenhol változó, de kb.)? Azért érdeklődöm az ára felől, mert ha közelítőleg annyi, mint egy implantátum, akkor inkább mérlegelem, hogy a hidat válasszam-e. Létezik olyan lehetőség, hogy csak az egyik fogamat "teszik tönkre" a hídhoz? Én úgy tudom, hogy a kihúzott fogam előtt és utáni fogam is ép, és amint már a múltkori levelemben is említettem, nem szeretném, ha e kettő fogam sínylené meg a fogpótlást!"
Természetes, hogy foghúzás után csúnya az íny, ez szépen be fog gyógyulni. Fontos, hogy ne szívogassa és ne öblögesse a sebet, hogy egy vérdugó, amelyből majd később a csont kialakul, a helyén maradhasson. A mellette levő fogakat ugyanúgy meg lehet mosni mint szokásosan.
A hídhoz nem teszik tönkre a fogát, szerintem ez nagyon negatív elképzelés. Ha ez a kép él Önben, szerintem mindenképp az implantálást válassza.
A csiszolás nélküli híd tagonként a mi rendelőnkben
Egy fog nem tarthat egy hiányzó fogat, mivel így a tartó fog fogágya túlterhelődne. Megvan az oka, hogy miért kell az elötte és a mögötte levő foghoz is elhorgonyozni a fogpótlást. Ha csak egy fog viseli két fog terhét, az statikai szempontból rossz megoldás.
Ha a „megsínyli”, meg „tönkreteszi” képeiben gondolkodik, akkor nehéz lesz jó megoldást találnia. Próbáljon meg inkább minél tényszerűbb dolgokat felsorakoztatni egy adott pótlás mellett vagy vele szemben. Próbálja meg rangsorolni ezeket az Ön szempontjainak megfelelően. Ha a fogat valóban pótoltatni szeretné, ennek vannak alternatívái, minden fogpótlás típus más és más előnyökkel és hátrányokkal jár.
Nagyon fontos, hogy azt a megoldást találja meg ami Önnek a legbiztonságosabb. Nem csak az árat, de a tartósságot, esztétikát, beavatkozás mértékét és a behelyezendő fogpótlással kapcsolatos összes elképzelését, pozitív és negítv viszonyulását is figyelembe véve kell választani. Olyan megoldás mellett döntsön amelyet nyugodtan el tud fogadni, hiszen hosszú távon csak ez fog megfelelő eredményt adni.
2010. április 6., kedd
Meleg borogatás gyökérkezelés során
A fogorvos ezek szerint elkezdte gyökérkezelni a fogát így a gyulladás a kezelés és az antibiotikum hatására elkezdett visszahúzódni. Lehetséges, hogy a fogát többször át fogja még az orvos tisztogatni, míg sikerül gyógyszeresen lezárnia, és majd ha tünetmentes, elvégezhető a gyökértömés – de ez csak a legutolsó lépések egyike.
Az első lépések a gyulladás leküzdésére és lokalizálására (helyben tartására) történnek. Ehhez az elején nem feltétlen távolítjuk el a koronai részből a tömést. Elegendő a fog szájpad felöli oldalán egy kis trepanációs nyílást fúrni, melyen keresztül a váladék – mely eddig a szeme felé tört felfele – utat találhat magának a szájüreg felé.
Fontos, hogy ezt a nyílást ne tömeszelje el semmi, hiszen ekkor a váladék nem tud ürülni – ezért kérte az orvos, hogy szívogassa meg, hogy nyitva maradjon. Biztonságos, ha evéskor egy apró vattát helyez a fogba, de ezt evés után egy pici tűvel, vagy hegyes eszközzel ki is kell tudni szedni. Így az ételdarabok nem tudják eltömni az evés ideje alatt a lyukat, de evés után a járat szabaddá tehető.
A feszülés azáltal szűnik, hogy az antibiotikum elöli a csonthártyában a baktériumokat, azaz megszünteti a gyulladást, a fogán keresztül pedig eltávozik a genny. A vízhólyag szerű dolog az ínye felett a gyulladás beolvadására utal. A beolvadást – azaz a gyulladás lokalizálását – bizonyos esetekben meleg úgynevezett pára kötéssel lehet gyorsítani, azonban ezt az orvosa rendeli el, ha szükségesnek látja. A meleg hatására a genny egy területen gyűlik össze majd az orvos feltárja a hólyagot, így a genny levonulása szabadon megtörténhet –ezzel a gyógyulás gyorsítható. Hideg borogatás inkább fogeltávolítás vagy gyökércsúcs amputáció után ajánlott, ekkor más jellegű a gyulladás és a terápia.
Ha a gyulladást – vagy a hólyag feltárásával vagy anélkül – sikerül levezetni, meg lehet próbálni a gyökércsatornát lezárni gyógyszerrel. Ha ez sikerül a fog tünetmenteséé tehető és a gyökércsatornát is sikerül kifertőtleníteni – ekkor már elvégezhető a gyökértömés. Ez után szokott sor kerülni a koronai részben levő tömés eltávolítására és új fedőtömés készítésére.