"Érdeklõdnék, van-e arra lehetõség, hogy egy olyan rágófogat mentsünk meg, aminek egyik oldala még megvan, de a másik oldalon letört a fog, talán íny alá is. (A fog közepén tömés volt, ami kiesett.) A fog gyökérkezelt. Nagyon szeretném megmentetni ezt a fogamat, ha ez nem megoldható, van-e más módja, hogy megmaradjon ez a rágófogam?"
Biztosat csak röntgenfelvétel alapján lehet mondani.
A kezelés lehetőségeihez több szempontot kell megvizsgálni. Fontos a gyökér állapota, a gyökértömés minősége, a csont állapota a fog körül. Másik fontos szempont, hogy mennyire tört le a fog koronai felszíne. Amennyiben csak az íny szintjéig, még nagy esély van a foggyökér csapos műcsonkkal való ellátására, majd erre korona kerülhet, mely pótolja a hiányzó fogkoronai részt. Ha az íny alá betört, de még a csontnívó felett van és lézerrel vagy egyéb eszközzel a csonk az íny alól felszabadítható, akkor szintén van esély a csapos majd koronás felépítésre. Ha a fogkoronai rész a csont perem alá tört, akkor nagy valószínűséggel a fogat már nem lehet megmenteni.
A gyökérkezelt fog esetén a fog koronai részének letörése adódhat abból, hogy a gyökérkezelt fogak, mivel lényegében már nem élő fogak, idővel a struktúrájuk sokkal rigidebbé válik, mint egy élő fog anyag, ezért ugyanakkora erőbehatásra rugalmatlan módon törhet. Másrészt, amennyiben egy nagy tömés volt a fogban, előfordul, hogy idővel a tömés mellett újabb szuvasodás alakul ki, mely aláássa a tömés illetve a fogkorona stabilitását és ezért törik le a fog illetve esik ki a tömés. Ez utóbbi esetben a kezelés lehetősége nagyban függ attól, hogy milyen mértékű volt a szuvasodás.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése